پیام دکتر ملک زاده، رئیس پژوهشکده

پیام دکتر ملک زاده، رئیس پژوهشکده

20110 مرتبه خوانده شده
هجده سال پيش وقتي که از دانشگاه شيراز به بخش گوارش و کبد بيمارستان شريعتي وابسته به دانشگاه علوم پزشکي تهران براي ادامه کار منتقل شدم تنها عضو بودم. در آن موقع مسئوليت 3 دستيار فوق تخصصي در رشته گوارش و بخش با 18 تختخواب را بعهده داشتم.در آن زمان اتاق کوچکي درون بخش براي انجام آندوسکوپي وجود داشت. امکانات آموزشي يکجا متمرکز نبود وپژوهش معني دار و مهم يک روياي دور بود. با فداکاري همکاران جوان من و شور و ذوق فراواني که وجود داشت طرح کلي DDRC يک انگاره بود.
در سال 1372 با کمک بيدريغ اولين دستيار من دکتر بهروز زياد عليزاده و پروفسور صادق مسرت که چند ماه بعد به ما ملحق شدند، اولين مرکز تحقيقات بيماريهاي گوارش و کبد را تأسيس کرديم. در بدو تأسيس 5 نفر متخصص در گوارش و 5 نفر پزشک عمومي بعنوان پژوهشگر استخدام کرديم.
با تأسيس DDRC ما توانستيم از حمايت رسمي دانشگاه علوم پزشکي تهران برخوردار شويم. همچنين توانستيم کمک مالي از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و رئيس جمهور وقت جمهوري اسلامي ايران دريافت کنيم.
در سال 1375 با پيگيري مداوم و مستمر اعضاء، وزارت بهداشت بطور رسمي DDRC را بعنوان اولين مرکز مستقل گوارش در ايران تحت عضويت دانشگاه علوم پزشکي تهران پذيرفت. در سال 1390 طبق مصوبه وزارت بهداشت به پژوهشکده DDRI تبدیل شده ایم و فعالیت های خود را در سه مرکز تحقیقات بیماری های کبد لوزالمعده و مجاری صفراوی، سرطان های دستگاه گوارش، بیماری های خود ایمنی و حرکتی لوله گوارش ادامه می دهیم

هدف اوليه ما اين بود که بعنوان يک مرکز چند منظوره عمل کنيم تا بتوانيم يک مدل جديد باليني ـ پژوهشي در ايران ارائه دهيم.

اهداف اصلي ما بشرح زير بود:
ـ داير کردن و تکميل برنامه هاي آموزشي براي پژوهشگران جوان در تحقيقات مربوط به بيماريهاي گوارشي
ـ جذب جوانان با استعداد از ميان فارغ التحصيلان دانشگاه علوم پزشکي تهران و ديگر دانشگاههاي ايران و ارائه راهنمائي به آنها در جهت انجام فعاليتهاي پژوهشي در کنار پرداختن به درمان بيماران
DDRC در اين سالها پله هاي ترقي را در محل کار, تسهيلات ولوازم، فعاليتهاي پژوهشي و پرسنلي بسرعت پيموده است.
در حال حاضر گروه تحقيقاتي ما شامل بیست و سه استاد دانشگاه و بيش از 19 پژوهشگر در گروههاي پژوهشي مختلف از قبيل کانسر دستگاه گوارش فوقاني, کانسر کولورکتال، بيماري رفلاکس معده به مري، هليکوباکترپيلوري، بيماريهاي التهابي روده، بيماريهاي فانکشنال روده اي، هپاتيت مزمن بويژه ويرال و اتوايميون NASH، بیماری مزمن کبدی، پانکراس و مجاری صفراوی، بيماري سلياک و اختلالات حرکتي گوارشي بويژه آشالازي و گروه سلولهای بنیادین ميباشد.
تحقيق اصلي ما در مورد کانسر دستگاه گوارش ميباشد که حدود 40% کل کانسر در ايران را تشکيل ميدهد. در راستاي پژوهش و کلينيکال در مناطق با انسيدانس بالا در کانسر مري و کانسر معده به ترتيب در شمال شرق و شمال غرب ايران کلينيک پژوهشي کاملا مجهز داير کرده ايم.
در حال حاضر با همکاري IARC و مراکز بين المللي ديگر، فاز مقدماتي کهورت ـ که اپيدميولوژي کانسر دستگاه گوارش فوقاني را بررسي ميکند ـ به پايان رسانده ايم و فاز اصلي کهورت را در شمال شرقي ايران شروع کرده ايم. ما کمکهاي مالي بسياري از انجمن خيريه ملي و شرکتهاي داروئي دريافت کرده ا يم و همکاري فعالي با تشکيلات پژوهشي بين المللي از قبيل NIH، NCI و IARC و WHO و بسياري از دانشگاهها از جمله جانز هاپکينز، کمبريج، گلاسکو، ليدز، کارولينسکا، سيدني، ملبورن و تورنتو شروع کرده ايم.
بنابر گزارش رسمي و ملي، تحقيقاتي که از مراکز پژوهشي پزشکي از سوي معاونت پژوهشي وزارت بهداشت بعمل آمده، مرکز ما در سال 84ـ1383 بعنوان قطب منتخب علمي کشور شناخته شد و بيشترين بازده علمي را در کشور از بين مراکز پژوهشي کسب نمود. همچنين چندين جايزه به مناسبت اين دستاوردها دريافت کرده ايم.
بطور استاندارد DDRI مراقبت از بيماران, فعاليتهاي پژوهشي و ارائه خدمات به ميليونها ايراني که از بيماريهايي مانند سرطان دستگاه گوارش، بيماريهاي مزمن کبدي, بيماري رفلاکس معده به مري, بيماري التهابي روده و ساير بيماريهاي دستگاه گوارش و کبد رنج ميبرند ـ بر عهده دارد. همچنين تعليم و تربيت بهتر متخصصين گوارش و Translational Research را نيز عهده دار ميباشد.
چاپ صفحه ارسال به دوستان
برچسب‌ها: کبد   گوارش   پژوهشکده   DDRI   ملک زاده   رئیس   پیام