طرح کنترل هپاتیت سی در رفسنجان به عنوان بخشی از طرح ملی کنترل کامل و شهر به شهر این بیماری تا 20 سال آینده در ایران کلید خورد

 

به گزارش پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که  در دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان این خبر را اعلام کرد، گفت: علت انتخاب رفسنجان به عنوان  پایلوت این طرح، حضور پرشمار خیرین و فعالیت و همکاری تحقیقاتی شایسته دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان است.

وی مدت زمان اجرای طرح کنترل کامل هپاتیت سی در رفسنجان تا کسب نتایج مورد نظر را سه سال ، پیش بینی و اظهار امیدواری کرد که طرح ملی کنترل هپاتیت سی در سراسر ایران توسعه یابد.

رییس پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: اگرچه ایران جزو پاک ترین کشورها در بیماری هپاتیت سی و شیوع این بیماری در کشور کمتر از نیم درصد است اما حدود 130 تا 140 هزار  ایرانی دارای تست مثبت هپاتیت سی هستند که از این مجموع، نزدیک به 80 هزار نفر آنها ناقل میکروب هپاتیت سی و نیازمند درمان بوده و باید شناسایی و بیماری آنها کنترل شود.

 

 

 

دکتر ملک زاده، پرخطرترین افراد ناقل هپاتیت سی که در اولویت اصلی برنامه کنترل این بیماری در ایران هستند را شامل معتادان تزریقی، زندانیان، زنان آسیب دیده تن فروش و افراد ساکن در حاشیه شهرها که گرفتار فقر و آسیب های اجتماعی پرخطر هستند دانست و گفت: 95 درصد انتقال ویروس هپاتیت سی از طریق این افراد است که مخزن اصلی انتشار هپاتیت سی در کشور  به اشکال گوناگون هستند.

وی با اشاره به برنامه سازمان بهداشت جهانی برای کنترل کامل هپاتیت سی تا سال 2030 گفت: هدف این برنامه توقف افزایش ناقلان جدید عفونت هپاتیت سی و در واقع، کنترل بیماری است و نه ریشه کنی آن که اصطلاحی نادرست است.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، طرح کنترل هپاتیت سی در بین معتادان تزریقی و زندانیان ایران را الهام گرفته از برنامه سازمان بهداشت جهانی و برنامه های موفق برخی کشورها همچون استرالیا دانست و افزود: در این طرح، تیم حاضر  اقدام به شناسایی و درمان رایگان زندانیان و معتادان تزریقی که دارای تست مثبت هپاتیت سی هستند می کند.

دکتر ملک زاده، هزینه شناسایی و درمان هر فرد  مبتلا به هپاتیت سی را حدود 3 میلیون تومان دانست و تاکید کرد که دولت با کمک خیرین تمام هزینه های افراد پرخطر مبتلا به هپاتیت سی یاد شده را تامین خواهد کرد.

انتهای پیام

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی