اهمیت پیشگیری و درمان زودهنگام  بیماری کبد چرب  در حالی مورد تاکید است که بر اساس آمار، دست کم 30 درصد ایرانی ها کبد چرب دارند .  بر پایه این آمار، انجام تحقیقات در زمینه عوامل خطر این بیماری از ضروریات است. عوامل خطر بیماری کبد چرب بسیار شناخته شده و شایع هستند . به عنوان مثال 70 درصد افراد مبتلا به کبد چرب را افراد چاق تشکیل می دهند و نتایج مطالعات انجام شده، چاقی را عامل مهمی برای ابتلا به کبد چرب و تشدید بیماری می دانند. نکته بسیار مهم در خصوص این بیماری آن است که عوارض کبد چرب، فقط کبد را درگیر نمی کند ، بلکه بیشتر افرادی که کبد چرب دارند ، درحالی که ممکن است تا آخر عمر  با مشکل کبدی جدی مواجه نشوند، اما می توانند مستعد ابتلا به سکته های قلبی و مغزی شوند؛ به طوری که مهمترین علت مرگ مبتلایان کبد چرب، سکته های قلبی و مغزی است و بیماری کبد چرب سهم عمده ای در سکته های قلبی و مغزی و در نتیجه ، مرگهای زودرس در کشور دارد. 

پژوهشگران پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران براي اولين بار در سطح جهان و ايران ، درمان بيماري کبد چرب غيرالکلي را با داروي پروبوکل که پايان نامه فارغ التحصيلي دکتر شاهین مرآت، معاون پژوهشی پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد بود با انجام دو پژوهش (RCT و open-label) به اثبات رساندند.

از این پایان نامه، دو مقاله استخراج  و در داخل و خارج از کشور منتشر شد. يکي از این دو مقاله، در مجله هپاتولوژي با  5/7=IF منتشر شد و هم اکنون بيشتر از 35 بار مورد استناد علمي در مجلات معتبر قرار گرفته و 7 بار نيز در text book update (از جمله در سال 2007) که معتبرترين کتاب الکترونيکي داخلي در سطح جهان است به عنوان رفرنس استفاده شده است.

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی