رییس پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران با هشدار نسبت به شیوع فزاینده بی تحرکی و چاقی در کشور بویژه در روستاها و عمدتا در بین زنان ، از افزایش بروز سرطان روده بزرگ بخصوص در جنوب کشور خبر داد.

 

 

به گزارش پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران دکتر رضا ملک زاده، رییس انجمن متخصصین گوارش و کبد، روز دوشنبه در نشست خبری هفته سلامت گوارش امسال که با موضوع «پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان دستگاه گوارش» در این پژوهشکده برگزار شد، با اشاره به ایجاد نظام ثبت سرطان مبتنی بر کل جمعیت ایران و دستیابی به آمار دقیق بروز سرطان در تمام استانهای کشور، از ثبت 112 هزار سرطان سالانه در کشور خبر داد و گفت: بر اساس نتایج نخستین گزارش حاصل از نظام ثبت سرطان ایران در طول سال 93 ( زمان اجرای برنامه ثبت سرطان در استانهای مختلف ) متوسط نرخ بروز سالانه سرطان در کشور ، 158 مورد در هر 100هزار نفر است.

به گفته دکتر ملک زاده، ثبت این میزان بروز سرطان در ایران در حالی است که متوسط بروز سالانه سرطان ها در دنیا  و بر اساس گزارش مرجع جهانی «ثبت سرطان در پنج قاره جهان»،  182 در هر 100 هزار نفر و حاکی از نرخ بسیار پایین تر بروز سرطان در ایران در مقایسه با متوسط دنیاست.

 رییس انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران، اعلام کرد: « سرطانهای دستگاه گوارش  (معده، روده بزرگ ، مری و لوزالمعده) شایعترین سرطانها در 30 استان ایران هستند که سهم 27 درصدی از کل سرطان های شایع را به خود اختصاص داده اند. پس از آن سرطان پستان (که عمدتا دربین زنان بروز می یابد) با اختصاص 12 درصد کل سرطانهای شایع در ایران، دومین سرطان شایع است. سرطان ریه و حنجره نیز با سهم 7.5 درصدی و سرطان کلیه، مجاری ادراری و مثانه نیز با سهم 7 درصدی از کل سرطانهای شایع، در رتبه بعدی قرار دارند.

دکتر ملک زاده، بروز سالانه سرطان معده با 21.5  مورد ، سرطان پوست با 20.5  مورد، سرطان پروستات با 18.5 مورد ، روده بزرگ، با 16.5  مورد  و سرطان مثانه با 14.3 در هر 100 هزار نفر را شایعترین سرطانها در میان مردان ایرانی برشمرد و همچنین شایعترین سرطان بروز یافته سالانه در زنان ایرانی ا شامل سرطان پستان با  34.5  مورد ، سرطان روده  با 12 مورد ، سرطان پوست با 11.5  مورد ، سرطان معده با 10 مورد و سرطان تیروئید با 7 مورد در هر 100 هزار نفر  دانست.

رییس هفته سلامت گوارش با بیان این که سرطان معده، اولین سرطان در بین مردان ایرانی است اما پیش بینی می شود طی سالهای آینده با کاهش شیوع مواجه شود، همچنین به کاهش شیوع سرطان مری در شمال شرق کشور اشاره کرد و گفت: سرطان مری که به دلیل شش عامل خطر مصرف تریاک ، نوشیدن چای داغ، مصرف کم میوه و سبزیجات تازه، سلامت نامناسب دهان و دندان، مصرف آب آشامیدنی غیربهداشتی و استفاده از سوختهای نفتی و بیوزیستی در فضای بسته داخل خانه در شمال شرق ایران (استان گلستان) بیش از همه دنیا شیوع داشت و 100 مورد در هر 100 هزار نفر بود، به دلیل بهبود اوضاع  اقتصادی و اجتماعی، کاهش بسیار زیادی یافته و به یک پنجم آمار یعنی  20 در هر 100 هزار نفر رسیده است.

وی با هشدار نسبت به تاثیر مصرف تریاک در بروز شش نوع سرطان معده، مری ، ریه، حنجره، لوزالمعده تقریبا غیرقابل درمان، مثانه گفت: مطالعه کوهورت گلستان نشان داده است که میزان سرطانزایی تریاک حتی از تنباکو بیشتر است و این یافته، برای نخستین بار، توسط سازمان بهداشت جهانی ، به ثبت خواهد رسید و بیانیه ای در این باره صادر و تریاک به عنوان عامل سرطانزا معرفی خواهد شد. این درحالیست که متاسفانه حداقل 10 درصد ایرانیان بالای 40 سال به صورت تفننی و مستمر تریاک را مصرف می کنند و هنوز جامعه به اثرات زیانبار و سرطانزای تریاک و هشدار به مصرف کنندگان، توجه کافی نداشته اند.

به گفته دکتر ملک زاده، سهمی که الکل در بروز سرطانها در کشورهای دیگر ایفا می کند، در ایران، تریاک ایفا کرده است!

 

دکتر ملک زاده در نشست خبری هفته سلامت گوارش 

دکتر ملک زاده، در عین حال از افزایش سرطان روده بزرگ بویژه در جنوب کشور خبر داد و گفت: سرطان روده بزرگ در سالهای اخیر در ایران افزایش یافته است. این نوع سرطان در جنوب کشور،  در حال کسب رتبه اول در میان سرطانهای بروز یافته است . عامل اصلی این سرطان چاقی و عدم تحرک است و این درحالیست که متاسفانه میزان چاقی و اضافه وزن طی 20 سال گذشته در ایران، به سرعت افزایش یافته است . به طوری که نزدیک به 70 درصد ایرانی ها یا چاق هستند یا اضافه وزن دارند و  90 درصد ایرانی ها تحرک کافی ندارند ؛ 80 درصد نیز  اصلا تحرک ندارند .

استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به تازه ترین مقاله جهانی منتشر شده در نیچر در خصوص روند افزایش شاخص توده بدنی در 200 کشور جهان که وی و محققانی از پژوهشکده گوارش و کبد علوم پزشکی تهران نیز در آن مشارکت داشته اند و نتایج آن از پیشی گرفتن شیوع چاقی در روستاها به نسبت شهرهای جهان خبر می دهد، شیوع چاقی در ایران بویژه در روستاها و عمدتا در بین زنان روستایی را نیز به شدت، نگران کننده خواند.

  Rising rural body-mass index is the main driver of the global obesity epidemic 

فوق تخصص گوارش و کبد ، سرطانها را به دو دسته سرطانهای قابل پیشگیری و تشخیص زودهنگام و سرطانهای تهاجمی با امکان کمتر تشخیص زودهنگام تقسیم و سرطان روده را از جمله سرطانهای کاملا قابل پیشگیری توصیف کرد و گفت: برای سرطان مری و معده هنوز هیچ گونه روش تشخیص زودهنگام که استاندارد و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی باشد وجود ندارد؛ اما سرطان روده بزرگ ، کاملا قابل پیشگیری و تشخیص زودهنگام است.

رییس انجمن متخصص گوارش و کبد ایران اعلام کرد: سالانه 4 هزار نفر در ایران جان خود را بر اثر سرطان روده بزرگ از دست می دهند و 7 هزار بیمار جدید به شمار مبتلایان سرطان روده در کشور اضافه می شوند.

وی با بیان این که سرطان روده بزرگ در سنین بالای 50 سال شایع‌تر است، تاکید کرد: انجام سالانه آزمایش مدفوع برای بررسی خون مخفی در مدفوع که از علائم احتمالی سرطان روده بزرگ بوده و نیاز به انجام کولونوسکوپی را ضروری می کند ، برای افراد بالای سنین 50 سال و سایر افراد (حتی زیر 50 سال) که عضوی از خانواده آنها دارای سابقه سرطان روده بزرگ بوده لازم است.

دکتر ملک زاده به دیگر روشهای تشخیص زودهنگام سرطان روده بزرگ که سومین سرطان شایع در جهان به شمار می آید، اشاره کرد و گفت: سرطان روده بزرگ در اکثر موارد، از پولیپ‌های روده نشأت می‌گیرد که معمولاً علامت بالینی خاصی در بدن ایجاد نمی‌کنند ولی به مرور زمان تبدیل به سرطان می‌شوند. پولیپ‌های روده بزرگ، در صورت عدم درمان ممکن است به سرطان تبديل شوند؛ لذا بايد پولیپ‌ها را از روده بزرگ خارج کرد.

به گفته فوق تخصص گوارش و کبد، هر چقدر اندازه پولیپ‌ها بزرگ‌تر و تعداد آن‌ها بیشتر باشد، شانس بروز سرطان روده بزرگ افزایش می یابد.

رییس پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: کسانی که عضوی از خانواده آنها، سرطان روده بزرگ داشته است ، 2 تا 3 برابر سایرین در معرض خطر ابتلا به این نوع سرطان هستند و باید 10 سال قبل از سن بروز سرطان روده بزرگ در عضو مبتلای خانواده ،  مورد آزمایش و معاینه قرار گیرند. همچنین افرادی که به منظور پیشگیری از سرطان روده بزرگ، تحت کولونوسکوپی قرار می گیرند، اگر پولیپ نداشتند، باید هر 10 سال یک بار مجددا کولونوسکوپی شوند؛ اگر یک تا سه پولیپ در روده بزرگ داشتند ، هر 5 سال و اگر بیش از سه پولیپ داشتند، باید هر سه سال کولونوسکوپی شوند.

فوق تخصص گوارش و کبد تاکیدکرد: انتخاب سبک زندگی سالم، پرهیز از پرخوری و بی تحرکی ، انجام فعالیت بدنی متوسط  و شدید روزانه،  مصرف میوه تازه طی 5 وعده در طول روز و هر وعده حداقل یک میوه، مصرف سبزیجات تازه، خودداری از مصرف زیاد گوشت قرمز ،  گوشت فرآوری شده و گوشتهای کبابی، خودداری از مصرف زیاد نمک و چربی های ناسالم، کاهش شدید مصرف نوشیدنی های شیرین، پرهیز کامل از مصرف تریاک و دخانیات، خودداری کامل از مصرف الکل،  کاهش شدید مصرف غذاهای آماده و فوری، عدم استفاده از آب آشامیدنی ناسالم و  رعایت بهداشت دهان و دندان با سه بار مسواک زدن در طول روز،  از جمله عوامل مهم پیشگیری از سرطان ها هستند.

دکتر ملک زاده در پایان این نشست، از فعالیت یکهزار متخصص سرطان و 500 فوق تخصص گوارش و کبد در ایران خبر داد و گفت: خوشبختانه صنعت دارویی ایران در تولید داروهای با کیفیت سرطان بسیار موفق عمل کرده است.

هفته سلامت گوارش، از یکم تا هشتم خرداد ماه  در کشور برگزار می شود و طی این هفته، استانهای سراسر کشور شاهد برپایی سمینارهای متعددی با موضوع تشخیص زودهنگام و  درمان سرطان گوارش خواهند بود.

انتهای پیام

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی