رییس انجمن گوارش و کبد ایران همزمان با هفته سلامت گوارش، تمام مردم کشور را به یک بار انجام آزمایش هپاتیت B و C برای تشخیص و درمان زودهنگام این بیماری ها فرا خواند و هشدار داد که بسیاری از ناقلان هپاتیت C در کشور، از بیماری خود خبر ندارند!

 

به گزارش پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر رضا ملک زاده،  صبح شنبه، 15 اردیبهشت ماه 97، در نشست خبری هفته سلامت گوارش که در سالن کنفرانس این پژوهشکده برگزار شد، با بیان این که بیماری هپاتیت B در ایران با اجرای برنامه واکسیناسیون کودکان و بالغین و نیز غربالگری مادران باردار، کاملا تحت کنترل است افزود: هیچ نگرانی در زمینه موارد جدید ابتلا به این بیماری در ایران وجود ندارد.

رییس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد : مطالعات انجام شده در مورد واکسیناسیون کودکان و بالغین در برابر هپاتیت B نشان داده است که این برنامه کاملا موثر بوده و کودکان حتی در دورافتاده ترین روستاها، تحت پوشش این واکسیناسیون قرار گرفته اند و  کاملا ایمن هستند .

 

1.5 میلیون نفر در کشور ناقل هپاتیت B و  350 هزار نفر ناقل هپاتیت C هستند

 

وی در عین حال این مطلب را نیز یادآور شد: قبل از اجرای برنامه واکسیناسیون هپاتیت B در کشور ، 2 میلیون نفر ناقل هپاتیت B بودند که این تعداد هم اکنون  به 1.5 میلیون نفر رسیده و  باید شناسایی و درمان شوند.

دکتر ملک زاده  شمار ناقلان هپاتیت C در کشور را  نیز 350 هزار نفر اعلام کرد و گفت:  ویروس هپاتیت B و هپاتیت C، فقط در بدن انسان زندگی می کنند ؛ بنابراین انسان، تنها مخزن ویروس در طبیعت است و اگر فرد مبتلا، شناسایی و درمان شود ، این دو بیماری قابل کنترل هستند.

استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران  ، کنترل کامل هپاتیت B و C تا 2030 را یکی از برنامه های سازمان بهداشت جهانی و به دنبال آن از برنامه های مهم وزارت بهداشت  ایران دانست و گفت: با وجود آن که بیماری هپاتیت B در کشور تحت کنترل کامل درآمده است، اما متاسفانه در بیماری هپاتیت C،  بسیاری از  ناقلان،  از بیماری خود خبر ندارند و این از اصلی ترین مشکلات موجود در مسیر تحقق هدف ریشه کنی بیماری است.

 

دکتر رضا ملک زاده، رییس انجمن گوارش و کبد

 

 

تنها 10 درصد مبتلایان هپاتیت C در کشور شناسایی شده اند

 

فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد افزود: فقط 10 درصد افراد مبتلا به ویروس هپاتیت C در کشور شناسایی شده و در حال درمان هستند.

دکتر ملک زاده بر این اساس، به یک راه حل ساده برای شناسایی مبتلایان هپاتیت C در ایران اشاره و تمام مردم  را به یک بار اهدای خون - که از این طریق افراد اهداکننده مبتلا به هپاتیت C در بدو امر، توسط سازمان انتقال خون شناسایی می شوند - و یا انجام آزمایش هپاتیت B و C  توسط افراد فراخواند و گفت:  امروزه با پیشرفتهای صورت گرفته در علم پزشکی و تولید داروهای داخلی بسیار با کیفیت، درمان بیماری هپاتیت C در کشور ما ،  آسان، ارزان و کوتاه مدت شده است؛ لذا افراد مبتلا به هیچ وجه نباید نگران عدم درمان ، طولانی بودن فرایند آن و حتی هزینه های درمانی بیماری باشند.

 

وی در ادامه به گروه های پرخطر در بیماری هپاتیت B و C اشاره کرد که  شامل افراد دارای سابقه اعتیاد تزریقی ، افراد دارای  سابقه خانوادگی هپاتیت B یا C ، (نیمی از کسانی که مبتلا به هپاتیت B یا C می شوند، این ویروس را از مادران خود می گیرند) افراد دارای سابقه زندان، افراد دارای بیماری خونی هموفیلی یا تالاسمی ( کسانی که سابقه دریافت خون و یا مشتقات خونی دارند که در گذشته همه بیماران هموفیلی بررسی و درمان شدند و در بیماران تالاسمی نیز اکثر افراد تحت درمان قرار گرفته اند) افرادی که خالکوبی و یا حجامت می کنند، کسانی که عمدتا به دندانپزشکان تجربی مراجعه می کنند، افرادی که با اشیا نوک تیز سر و کار دارند( مانند افرادی که زباله ها را تفکیک می کنند) و نیز کسانی که اقدام به قمه زنی می کنند ( قمه زنی باعث پخش شدن خون و انتقال ویروس به سایرین می شود) هستند.

 

 

 

 

دکتر حسین پوستچی، دبیر کمیته علمی هفته سلامت گوارش

 

مصرف کنندگان مواد مخدر به هر نحوی، از جمله مهمترین جمعیت هدف درمان هپاتیت B  و C

 

در ادامه این نشست خبری، دکتر پوستچی، عضو انجمن گوارش و کبد ایران و دبیر کمیته علمی هفته سلامت گوارش، با اشاره به برنامه های در دست اجرای پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد برای شناسایی افراد مبتلا به هپاتیت B و C که به منظور شناسایی راه های قطعی درمان این دو بیماری فعلا در مرحله پایلوت قرار دارند گفت:  منظور از ریشه کنی هپاتیت  B و C عدم وجود موارد جدید این دو بیماری در کشور است که سازمان بهداشت جهانی زمان تحقق این هدف را در کشورها،  2030 اعلام کرده است.

معاون آموزشی پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، با یادآوری کنترل بخش بزرگی از بیماری هپاتیت  B در ایران با اجرای برنامه واکسیناسیون تمامی متولدین سال 1370 به بعد ، غربالگری مادران باردار و واکسیناسیون کودکان بلافاصله پس از تولد گفت: اما هپاتیت C بیماری است که تا کنون واکسنی برای آن تولید نشده است.  با این وجود، درمان هپاتیت C با تولید دارویی در جهان (هاروونی)، با انقلاب مواجه و سبب شد این درمان که پیش از آن بسیار سخت و طولانی و تزریقی و همراه با عوارض فراوان بود ، آسانتر شود و در ادامه با تولید داروی خوراکی ایرانی، درمان هپاتیت C در کشور ، علاوه بر کوتاه شدن دوره و آسانتر شدن فرایند درمان بیماری که شامل مصرف یک قرص خوراکی در طول سه ماه و بعضا 6 ماه، توام با شانس 98 درصدی درمان کامل مبتلایان است، هزینه های درمانی نیز بسیار کاهش یابد.

 

 

دکتر حسین پوستچی، دبیر کمیته علمی هفته سلامت گوارش

 

 

ایجاد کمپهای درمانی با همکاری سازمانهای مردم نهاد

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، به برنامه های در حال اجرای پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران در زمینه کنترل دو بیماری هپاتیت B و C اشاره کرد و گفت: مصرف کنندگان مواد مخدر به هر نحوی، از جمله مهمترین جمعیت هدف ما هستند، اینها افرادی هستند که درمان بیماری در اولویت آنها نیست و درمانشان در اولویت پژوهشکده است و  ما به سراغ آنها می رویم . در این فرایند، ما اقدام به ایجاد کمپهای درمانی با همکاری سازمانهای مردم نهاد کرده ایم و  از افراد این جمعیت هدف، آزمایش گرفته و در صورت ابتلا آنها به بیماری هپاتیت ، به صورت رایگان تحت درمانشان قرار می دهیم تا حلقه انتقال این بیماری از طریق این افراد به جامعه را حذف کنیم.

 

شناسایی و درمان مبتلایان هپاتیت B و C  در ندامتگاه ها

 

دکتر پوستچی گفت: برنامه بسیار بزرگ ریشه کنی هپاتیت B و C افراد در معرض خطر که علاوه بر معتادان تزریقی، شامل زندانیان در ندامتگاه ها نیز می شود،  توسط پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران در حال اجراست و ما به کمک وزارت بهداشت، انجمن گوارش و کبد، مراکز تحقیقاتی، سازمان های مردم نهاد،  و حتی جمعیت هدف ، به دنبال یافتن بهترین استراتژی های درمانی برای ریشه کنی دو بیماری هستیم و به نتایج بسیار خوبی رسیده ایم.

 

 

ریشه کنی هپاتیت C ، کاهش 10 برابری شیوع بیماری است، نه صفر کردن تعداد مبتلایان

 

دکتر شاهین مرات،  معاون پژوهشی پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران و مسوول اجرای  طرح شناسایی و درمان مبتلایان هپاتیت C در جمعیت هدف «مبتلایان اچ آی وی»  نیز در ادامه نشست خبری به نکته ای در زمینه مفهوم ریشه کنی هپاتیت  C اشاره کرد و گفت: ریشه کنی هپاتیت C ، به معنای صفر کردن تعداد مبتلایان نیست؛ بلکه به معنای کاهش 10 برابر شیوع بیماری است و این معنا بدان دلیل است که واکسنی علیه هپاتیت C وجود ندارد که انتظار صفر کردن تعداد مبتلایان را داشته باشیم.

 عضو کمیته کشوری هفته سلامت گوارش در همین زمینه افزود: در این تعریف ، هپاتیت C را باید به عنوان یک مشکل عمده بهداشتی حذف کرد و ما نیز تلاش خواهیم کرد که طبق برنامه سازمان بهداشت جهانی برای ریشه کنی هپاتیت C تا 2030، شیوع  این بیماری را  10 برابر کاهش دهیم تا مشکل بهداشتی محسوب نشود و در حال پیشروی به سمت هدف مورد نظر هستیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: یافتن  مبتلایان هپاتیت C در افراد معمولی جامعه، اصلا کار آسانی نیست و اساسا مقرون به صرفه نیست که همه افراد را برای شناسایی مبتلایان چک کنیم بلکه باید به سراغ گروه های پرخطر برویم که اگر همه آنها را شناسایی کنیم قطعا به هدف ریشه کنی به مفهوم کاهش 10 برابری شیوع بیماری، خواهیم رسید.

 

دکتر شاهین مرآت،  معاون پژوهشی پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد

 

آغاز طرح شناسایی مبتلا به هپاتیت  C در بین 2 هزار مبتلا به اچ آی وی تا چند ماه آینده

 

فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد،  با بیان این که هپاتیت C در بین 40 تا 80 درصد مبتلایان اچ آی وی، شایع است، به طرح پایلوت پژوهشکده بیماری های گوارش در این زمینه اشاره کرد که بر روی 200 فرد مبتلا به دو بیماری همزمان اچ آی وی و هپاتیت C اجرا شده است و گفت: مرحله بعدی طرح با همکاری وزارت بهداشت، ظرف چند ماه آینده بر روی  2 هزار مبتلا به اچ آی وی آغاز خواهد شد.

 

درمان  2 هزار بیمار اچ آی وی مبتلا به هپاتیت C  تا چند سال آینده

 

وی در مجموع هزینه اجرای این طرح را شامل شناسایی بیماران ، انجام آزمایشات و داروی مبتلایان دانست و با بیان این که شناسایی مبتلایان اچ آی وی و هپاتیت  C ، به دلیل ساختار درمانی مشخص اچ آی وی در کشور بسیار آسانتر از سایر گروه های پرخطر است و ما به همین دلیل در این زمینه، یک قدم جلوتر هستیم، گفت: پیش بینی می شود  که ظرف دو تا سه سال آینده، افراد مبتلا به اچ آی وی که هپاتیت C نیز دارند را  درمان کنیم.

دکتر مرآت درباره آزمایشات این افراد نیز گفت: آزمایشات مبتلایان اچ آی وی ناقل هپاتیت C،  اغلب مجانی است و فقط یک آزمایش اندازه گیری ویروس، نسبتا گران قیمت است که خوشبختانه وزارت بهداشت هزینه این آزمایش را در مبتلایان اچ آی وی متقبل شده است.

به گفته وی، مرحله سوم درمان هپاتیت C  است . در مقایسه با هزینه درمان کل بیماران هپاتیت C در کشور آمریکا و کشورهای اروپایی که بسیار گران و شامل 70 هزار دلار است ، هزینه درمان مبتلایان هپاتیت C در ایران 100 دلار است.

 

 

 

دکتر شاهین مرآت، عضو کمیته کشوری هفته سلامت گوارش

 

ایران جزو پاکترین کشورها در هپاتیت C

 

فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد ، در ادامه، شیوع هپاتیت C در کشورهای همسایه ایران را تا 10 برابر بیشتر دانست و گفت: ایران جزو پاکترین کشورها در هپاتیت C است ؛ در ایران 350 هزار نفر  هپاتیت C  و  200 هزار نفر احتیاج به درمان دارند و ویروس در بدن بقیه افراد، در حال پاک شدن خودبخودی است؛ این درحالیست که در برخی کشورها 20 مانند مصر،  تا 30 درصد مردم مبتلا به هپاتیت C هستند. 

 

مصرف الکل و چاقی  دو عامل بسیار پرخطر برای مبتلایان هپاتیت C

 

وی مصرف الکل و چاقی را دو عامل خطر بسیار مهم در افراد مبتلا به هپاتیت C دانست که مبتلایان را به سرعت به سمت ابتلا به سیروز کبدی می برد. 

دکتر مرآت در این باره گفت: چاقی باعث می شود افراد مبتلا به هپاتیت C، همزمان  به کبد چرب نیز مبتلا شوند و این همزمانی ابتلا به کبد چرب و هپاتیت C ، آنها را مستعد سیروز کبدی می کند . این موضوع در  تمام بیماران کبدی نیز صادق است؛ مثلا اگر یک بیماری کبدی، 10 واحد  و یک بیماری کبدی دیگر نیز، 10 واحد به فرد آسیب بزند،  فردی که هر دو بیماری  کبد چرب و هپاتیت C را داشته باشند،  40 واحد آسیب می بیند و بنابراین اصلا عاقلانه نیست که اگر کسی یک بیماری کبدی دارد، سم شناخته شده  کبدی مثل الکل یا چاقی را نیز به آن اضافه کند.

 

آسیب چاقی به کبد بیش از آسیب هپاتیت C است

 

دکتر مرآت تاکید کرد: آسیبی که چاقی به کبد می زند بیشتر از آسیبی است که هپاتیت سی می زند به طوری که می توان گفت: یک قسمت از درمان مبتلایان بیماری کبدی داروست و یک قسمت مهم دیگر درمان چاقی در افراد  دارای اضافه وزن است.

معاون پژوهشی بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران  در این باره به آمار  سال 94 اشاره کرد که بر اساس آن، کل مرگهای ناشی از سیروز کبدی ،  5 هزار و 150 نفر بوده که از این بین، 1650 نفر هپاتیت B و 1100 نفر نیز هپاتیت C داشتند و علت سیروز کبدی 1500 نفر به خاطر چاقی و کبد چرب بوده است.

 

دکتر همایون واحدی، عضو کمیته علمی هفته سلامت گوارش

 

 

تغییر سبک زندگی لازمه درمان مبتلایان هپاتیت C

 

در ادامه، دکتر همایون واحدی  عضو هیات علمی پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو کمیته کشوری هفته سلامت گوارش نیز گفت: آنچه بیماری هپاتیت C را بدتر خواهد کرد مصرف الکل و چاقی است و باید رفتارهای پرخطر را کم کرد.

به گفته وی، افراد مبتلا باید سبک زندگی خود راتغییر دهند. بر اساس آمار 50 درصد مردم ایران اضافه وزن دارند و 20 درصد چاق هستند و تحرک کافی و کم کردن مصرف مواد غذایی پر چرب می تواند کمک کننده باشد.

 

 

توزیع بروشور و پوسترهای سلامت گوارش در 17 فرهنگسرا و بیش از 1600 مرکز درمانی

 

دکتر میرناصری،  دبیر اجرایی هفته سلامت گوارش نیز به برنامه های اجرا شده در این هفته اشاره کرد و گفت:   روز جهانی سلامت گوارش از سال 1958 نامگذاری شد و 50 کشور برنامه های این روز را برگزار می کنند. ما در ایران علاوه بر روز سلامت گوارش، هفته سلامت گوارش برگزار می کنیم که این کار در سال 87 توسط انجمن گوارش و کبد پایه گذاری و در 11 استان کمیته کشوری تشکیل شد. در تمام استانها نشست های خبری برگزار می شود و اطلاع رسانی صورت می گیرد . در 17 فرهنگسرا بروشور  و بنرهای سلامت گوارش توزیع شده است . اعضای 1930 نفره انجمن گوارش شامل متخصصین گوارش و کبد و متخصصان داخلی ، بروشورهای سلامت گوارش را برای بیماران اطلاع رسانی و توزیع می کنند و بروشورها به همراه پوسترهای سلامت گوارش در 1670 بیمارستان و مرکز درمانی توزیع شده اند.

هفته سلامت گوارش  هر سال از 15 تا 21 اردیبهشت ماه در سراسر کشور برگزار می شود.

تنظیم: فرشته هاشمی

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی