معاون تحقیقات وزیر بهداشت ضمن تشریح نتایج دومین گزارش «ثبت سرطان مبتنی بر کل جمعیت ایران، پرخطرترین استانهای کشور در 10 سرطان شایع را معرفی کرد.

 

 

به گزارش پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران،  دکتر رضا ملک زاده، رییس پژوهشکده گوارش و کبد علوم پزشکی تهران با اشاره به این که تازه ترین آمار ثبت شده موارد جدید بروز سرطان ، تحت «نظام ثبت سرطان  ایران» ، مربوط به سال 1394 (دومین سال ثبت سرطان  با پوشش 77 میلیون و 539 هزار نفری کل جمعیت در 30 استان) است، توضیح داد: به دنبال ایجاد شبکه ملی ثبت سرطان در ایران، نخستین نتایج گزارش ثبت سرطان در کشور که مربوط به آمار ثبت شده سرطان ها در سال 93 بوده، پس از تجزیه و آنالیز داده ها، طی سال گذشته نهایی و اعلام شد و امروز شاهد اعلام نتایج دومین گزارش آن هستیم.

 
آخرین آمار بروز سرطان در ایران


مجری اصلی بزرگترین مطالعه کوهورت خاورمیانه و شمال افریقا در ایران از بروز 108 هزار و 798 مورد جدید سرطان در ایران   شامل 58 هزار و 92 مرد (53.39 درصد) و 50 هزار و 706 زن (46.6 درصد)  در سال 94 خبر داد و گفت: این رقم در سال پیش از آن، 112 هزار مورد شامل 60 هزار و 432 (53.9 درصد)  مرد و 51 هزار و 628  (46.1 درصد) زن  بوده است.

به گفته دکتر ملک زاده، شمار سرطانهای بروز یافته  بر اساس نرخ استاندارد شده سنی در هر دو جنس کل کشور طی سال 94،  شامل  149.74 در هر 100 هزار نفر ( حدود 156.95 مرد از هر 100 هزار و 134.43  زن از هر 100 هزار) بوده است.

شایعترین سرطان ها در ایران

معاون تحقیقات وزیر بهداشت،  شایعترین سرطانها در ایران را بر اساس آخرین آمار بروز استاندارد شده سنی آنها در سال 94  شامل : سرطان پستان با 32.9 ، سرطان پروستات با 16.93، سرطان پوست (غیرملانوم) با 14.68، سرطان معده با 13.70 ، سرطان روده بزرگ با 13.31  در هر 100 هزار نفر برشمرد.
وی افزود: این رتبه بندی شایعترین سرطانهای ایران در سال 94  در مقایسه با سال 93 حفظ شده است.

شایعترین سرطانها در مردان ایرانی

رییس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، سرطان معده با 17.74  ، پوست غیرملانوم  با 17.49 ، پروستات با 16.93  ، روده بزرگ با 14.13 و مثانه با 12.56   در هر 100 هزار نفر را شایعترین سرطان ها در میان مردان ایران برشمرد و گفت: سرطان معده شايع ترين بدخيمي در جمعيت مردان ایرانی است. به طوری که در سال 94،   6 هزار و 537 نفر مبتلا به سرطان معده شدند؛ این درحالیست که پروژه  Globocan سازمان بهداشت جهانی، سرطان ریه را به عنوان شایعترین سرطان در میان مردان دنیا و سرطان معده را  چهارمین سرطان شایع این جمعیت معرفی کرده است.
به گفته استاد ممتاز گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، میزان بالای بروز سرطان معده در ایران اگرچه کاهش یافته و پیش بینی می شود این روند کاهش در سالهای آینده نیز ادامه یابد اما بروز بیشتر آن در میان جمعیت مردان ایران، ممکن است به علت شیوع بالای عفونت هلیکوباکتر پیلوری و چندین عامل خطر محلی بویژه مصرف تریاک، مصرف بالای نمک و سایر عادات غذایی باشد ؛ بر همین اساس، مطالعات بیشتر برای مشخص کردن عوامل خطر و در نتیجه طراحی برنامه های مناسب برای پیشگیری از سرطان معده در ایران ضروری است.

شایعترین سرطان ها در زنان ایرانی


معاون تحقیقات وزیر بهداشت، همچنین سرطانهای پستان با 32.9 ، روده بزرگ با 11.70 ، پوست (غیرملانوم) با 10.85 ، معده  با 8.67 و تیروئید با 7.31  را پنج سرطان شایع  در بین زنان ایرانی اعلام کرد و گفت: در سال 94، 12 هزار و 588 زن ایرانی مبتلا به سرطان سینه شدند.
وی با اشاره به عوامل خطر بروز سرطان پستان و افزایش سرطان روده در بین زنان کشور، به طور ویژه بر تاثیر چاقی بر این نوع سرطان ها تاکید کرد و با بیان این که متاسفانه شاهد افزایش شیوع چاقی در بین زنان ایرانی به دلیل عادات غذایی، کم تحرکی و چاقی هستیم،  گفت: میزان بالاتر بروز سرطان پستان در زنان ایرانی نسبت به سایر سرطان های شایع در این جنس، سیاستگذاری ها برای پیشگیری، تشخیص و درمان زودهنگام  این نوع سرطان را ضروری می سازد.

رتبه بندی 30 استان ایران در 10 سرطان شایع مردان

دکتر ملک زاده، با استناد به نتایج نخستین سال اجرای ثبت سرطان مبتنی بر کل جمعیت ایران (سال 93)   پرخطرترین استانهای کشور در بروز 10 نوع سرطان شایع مردان و زنان را اعلام کرد و با بیان این که نتایج سال 94 نیز پس از آنالیز داده ها، بزودی اعلام خواهد شد، افزود : در بین جمعیت مردان ایران،  در سرطان معده : اردبیل، زنجان، خراسان شمالی، سرطان پروستات: یزد، فارس، تهران، سرطان روده بزرگ: سمنان، تهران و یزد، سرطان مثانه : کرمان، یزد، آذربایجان غربی، سرطان ریه : آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کرمان، سرطان خون : اصفهان، یزد، کرمانشاه، سرطان سیستم عصبی : آذربایجان غربی، یزد، زنجان، سرطان مری : زنجان، خراسان شمالی، گلستان، سرطان غدد لنفاوی : یزد، خوزستان، کرمانشاه  و سرطان حنجره : خراسان شمالی، کرمان، خراسان جنوبی ، استانهای دارای رتبه اول تا سوم (پرخطر) هستند.

 معاون تحقیقات وزیر بهداشت، سه استان یزد، زنجان و آذربایجان غربی را استانهای پیشتاز در کل 10 سرطان شایع مردان معرفی کرد

رتبه بندی 30 استان ایران در 10 سرطان شایع زنان


وی سپس استانهای دارای رتبه اول تا سوم 10 سرطان شایع زنان ایران را شامل سرطان پستان:  تهران، یزد، سمنان، سرطان روده بزرگ: سمنان، تهران، یزد، سرطان معده: اردبیل، زنجان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، سرطان تیروئید : کهکیلویه و بویراحمد، یزد، چهار محال و بختیاری، سرطان خون : اصفهان، یزد، اردبیل، سرطان ریه : بوشهر، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، سرطان سیستم عصبی : یزد، زنجان، آذربایجان غربی، سرطان مری: زنجان، خراسان شمالی، گلستان، سرطان تخمدان : یزد، تهران و سمنان، سرطان رحم : زنجان، یزد و تهران را معرفی کرد.
به گفته معاون وزیر بهداشت، استانهای یزد، خراسان رضوی و اصفهان دارای بیشترین موارد بروز 10 سرطان شایع زنان ایران هستند.

گروه سنی بیشترین بروز سرطان در ایران

دکتر ملک زاده گفت : بیشترین موارد بروز تمام انوع سرطان در ایران، در گروه سنی 75 تا 85 سال دیده می شود.

جغرافیای سرطان در ایران

  مجری اصلی مطالعه بزرگ کوهورت گلستان خاطرنشان کرد: درحالیکه سرطانهای دستگاه گوارش فوقانی بویژه معده و مری در شمال غرب  و شمال شرق ایران به دلیل وجود عوامل خطری همچون  مصرف تریاک ، نوشیدن چای داغ، مصرف کم میوه و سبزیجات تازه وبهداشت نامناسب دهان و دندان بیشتر است،  بدخیمی های پستان، روده بزرگ، پوست، تیروئید، مثانه، پروستات و تخمدان در بخش های مرکزی و جنوب ایران عمدتا به دلیل سبک زندگی ، رژیم غذایی، کم تحرکی و چاقی فراوانی بیشتری دارد؛ هر چند که اظهار نظر دقیق در این باره نیازمند مطالعات اپیدمیولوژیک است.

دکتر ملک زاده یادآور شد: البته سرطان مری در استان گلستان به دلیل بهبود اوضاع اقتصادی و اجتماعی و بویژه دسترسی کامل به آب آشامیدنی بهداشتی به جای آب غیرلوله کشی و سوخت استاندارد به جای سوختهای نفتی و بیوزیستی در فضای بسته خانه که از جمله عوامل خطر سرطان مری در این استان طی سالهای گذشته بود،  کاهش چشمگیری یافته به طوری که  از 100 در هر 100 هزار، به 20 در هر 100 هزار بروز (یک پنجم) رسیده است.


جایگاه  سرطان در علل مرگ در جهان و ایران

معاون تحقیقات وزیر بهداشت در ادامه به جایگاه سرطان در علل مرگ و میر پرداخت و گفت: سرطان دومین علت مرگ و میر در جهان است که در سال 2015 باعث 8.7 میلیون مرگ شده است. بر اساس  پيش بيني سازمان بهداشت جهانی، شيوع سرطان در کشورهای توسعه يافته تا سال 2025 ، 45 درصد افزايش خواهد یافت.
وی افزود: در ایران پس از حوادث ترافیکی  و بیماری های قلبی و عروقی، سرطان به عنوان سومین علت مرگ شناخته می شود.
به گفته وی بر اساس نتایج مطالعه جهانی «بار سرطان  در 195 کشور جهان» در سال 2016 ،  54 هزار ایرانی بر اثر سرطان فوت کرده اند که این میزان مرگ، 14.9 درصد از کل مرگها  (360 هزار مرگ) در این سال را شامل شده است.

مقایسه بروز سرطان در ایران و جهان

دکتر ملک زاده گفت: نرخ بروز سرطان در ایران، به طور قابل ملاحظه ای در مقايسه با  ميزان بروز سرطان گزارش شده از کشورهای توسعه يافته و حتی برخی از کشورهای همسایه همچون ترکیه پايين تر است.
 به گفته وی، درحالی که نرخ بروز سرطان در ایران 149.74 در هر 100 هزار نفر است، متوسط بروز سالانه سرطان در دنیا (بدون در نظر گرفتن سرطان پوست) بر اساس گزارش مرجع جهانی «ثبت سرطان در پنج قاره جهان»،  182 در هر 100 هزار نفر و حاکی از نرخ بسیار پایین تر بروز سرطان در ایران در مقایسه با متوسط دنیاست.
 نویسنده همکار در مطالعه جهانی بار بیماری سرطان افزود: بر اساس گزارش مرجع جهانی «ثبت سرطان در پنج قاره » ، همچنین، متوسط نرخ بروز سرطان در کشورهای اروپایی  ،  267 در هر 100 هزار و در آمریکا 318 در هر 100 هزار نفر است که نشان می دهد میزان بروز سرطان در ایران در مقایسه با متوسط اروپا و آمریکا  نیز بسیار پایین تر است.  
رئیس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران،  با اشاره  به تاثیر  افزایش فاکتورهای خطر سرطان، رشد جمعیت و پیری جمعیت در افزایش موارد بروز سرطان در کشورهای در حال توسعه (شامل 82 درصد جمعیت جهان)، به علت افزایش آمار کلی سرطان در ایران پرداخت و گفت: علاوه بر سه عامل بالا، باید « ثبت دقیق و منظم موارد بروز سرطان» پس از شکل گیری «شبکه ملی ثبت سرطان در ایران» را نیز حتما به این عوامل افزود که سبب شده آمار سرطان بیشتر از گذشته به نظر برسد.

ایران در منطقه «خطر متوسط» سرطان

دکتر ملک زاده با غیرعلمی خواندن ادعای وقوع سونامی سرطان در ایران گفت: ضمن آماری که از مقایسه بروز سرطان در ایران با کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه ارائه شد، باید گفت: بر اساس گزارش جهانی، ایران در منطقه خطر متوسط بروز سرطان قرار دارد  

ایران جزو کشورهای برخوردار از جامع ترین و پیشرفته ترین برنامه ثبت سرطان منطقه و جهان

معاون تحقیقات وزیر بهداشت «ثبت سرطان» را ضرورت اولیه نظام ارائه آمار سرطان در دنیا و از جمله مهمترین زير ساختهاي مورد نياز براي استقرار برنامه کنترل سرطان دانست که نقش مهمی در طراحی و پایش برنامه‌های کنترلی سرطان از جمله ارزیابی برنامه‌های غربالگری سرطان ،  پیگیری بیماران مبتلا به سرطان و ارزیابی شاخص‌های پیش آگهی و اختصاص منابع مالی و انسانی و ... دارد.

وی یادآور شد:  گزارش رسمی «ثبت سرطان مبتنی بر کل جمعیت ایران که جهت انتشار در Cancer Incidence in Five Continents ، معتبرترین مرجع جهانی ثبت سرطان نیز مورد تایید و پذیرش قرار گرفته است،  در حالی با تلاش سه جانبه معاونت های «تحقیقات و فناوری» ، «درمان»  و « بهداشت»  وزارت بهداشت  و با همکاری دانشگاه‌هاي علوم پزشكي کشور به عنوان مجری برنامه ثبت سرطان، تهیه و اجرا شد که  ثبت سرطان در ایران، تا پیش از این، همچون سایر کشورهای در حال توسعه ، همواره با محدودیت ها ، دشواری ها و نقایص فراوانی مواجه بود ؛ لذا تهیه این گزارش را می توان گامی بسیار مهم برای کنترل سرطان در کشور توصیف کرد.

رییس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد  دانشگاه علوم پزشکی تهران  «ثبت سرطان در پنج قاره جهان » /  Cancer Incidence in Five Continents  را نیز معتبرترین مرجع جهانی در زمینه « ثبت سرطان در کشورهای مختلف دنیا» توصیف کرد و گفت: ایران هم اکنون از جمله کشورهای برخوردار از جامع ترین و دقیق ترین برنامه ثبت سرطان منطقه و جهان است.

به گفته وی، با این که حدود ۷۰ درصد کل موارد سرطان در جهان، در کشورهای در حال توسعه اتفاق می‌ افتد، بیشتر سیستم های ثبت سرطان مبتنی بر جمعیت، در کشورهای توسعه یافته قرار دارند و تعداد کمی از آنها در کشورهای در حال توسعه هستند ؛  از سویی دیگر، متاسفانه اغلب سیستم های ثبت سرطان موجود در کشورهای درحال توسعه،  با کیفیت بسیار پایینی اطلاعات لازم را جهت بررسی موارد سرطان جمع آوری می‌ کنند؛ اما ایران در این زمینه خود را به سطح کشورهای پیشرفته رسانده است.
 

گفتنی است نخستین مقاله از اولین گزارش ثبت سرطان مبتنی برکل جمعیت ایران، توسط دکتر رضاملک زاده، دکتر غلامرضا روشندل و همکارانشان، بتازگی در مجله Cancer Epidemiology منتشر شده است.

انتهای پیام

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی