یافته های متاآنالیز بزرگترین مطالعات کارآزمایی بالینی « تاثیر داروی ترکیبی پلی پیل، با یا بدون آسپرین در پیشگیری اولیه از حوادث عمده قلبی عروقی» بر فواید قابل توجه آسپرین ترکیب یافته در این دارو و جدی نبودن عوارض آن، مهر تایید زد.

به گزارش پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، یافته های مهم این مطالعه محققان ایرانی و خارجی درباره تاثیر داروی ترکیبی پلی پیل بر پیشگیری اولیه از حوادث عمده قلبی عروقی در مجله «لنست » منتشر شده است

مطالعه جدید که با همکاری محققان ایرانی به سرپرستی دکتر رضا ملک زاده، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و محققان بین المللی به سرپرستی دکتر سلیم یوسف، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه مک مستر کانادا انجام شده ، نتایج متاآنالیز سه مطالعه بزرگ کارآزمایی بالینی «تاثیر قرص ترکیبی پلی پیل با یا بدون آسپرین، بر پیشگیری از حوادث  عمده قلبی عروقی» است.

یافته های حاصل از مداخله با رژیم درمانی « پلی پیل با آسپرین» نشان داد که مصرف پلی پیل با آسپرین موجب پیشگیری اولیه از حوادث قلبی عروقی به میزان 47 درصد، کاهش سکته قلبی 53 درصد، کاهش سکته مغزی، 51 درصد، کاهش عمل جراحی بای پس عروق قلب 61 درصد و کاهش مرگ و میر قلبی عروقی به میزان 49 درصد می شود.

نتایج مطالعه با ارائه قوی ترین شواهد علمی اثبات کرد که رژیم درمانی «پلی پیل با آسپرین» علاوه بر مزایای فوق العاده در پیشگیری از حوادث عمده قلبی عروقی ، به خوبی در مصرف کنندگان  تحمل می شود و هیچ تفاوت معناداری از نظر عوارض «آسپرین» در داروی ترکیبی پلی پیل (خونریزی دستگاه گوارش، زخم معده ، سکته مغزی ناشی از مصرف آسپرین و ... ) در مقایسه با گروه «پلی پیل بدون آسپرین» مشاهده نشد.

 مزایای استفاده از رژیم درمانی پلی پیل با آسپرین، با طولانی تر شدن مدت مصرف ، افزایش می یابد.

انتهای پیام

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی