جامعترین و دقیق ترین مطالعه بار بیماری ها در جهان که تازه ترین تلاش آن به بررسی بار مصرف الکل در کشورهای مختلف اختصاص دارد با اعلام مرگ سه میلیون نفر طی سال 2016 ، هشت کشور از جمله ایران را جزو پیشرو ترین کشورها در کمترین میزان مرگ و میر ناشی از مصرف الکل می داند.

 

به گزارش پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران این مطالعه  موسسه سنجش و ارزیابی سلامت دانشگاه واشینگن در سیاتل آمریکا که بر مبنای بررسی 592 مطالعه گذشته نگر و آینده نگر مربوط به خطرات مصرف الکل ، با استفاده از 694 منبع اطلاعاتی، 28 میلیون شرکت کننده در مطالعات و با مشارکت پژوهشگرانی از سراسر جهان، محققانی از 10 دانشگاه علوم پزشکی ایران از جمله دکتر رضا ملک زاده رییس پژوهشکده گوارش و کبد علوم پزشکی تهران و دکتر صدف سپانلو عضو هیات علمی این پژوهشکده،  انجام و نتایج آن در مجله معتبر بین المللی لنست منتشر شده است، میزان مصرف الکل ، مرگ و میر و سالهای از دست رفته عمر بر اثر ناتوانی های ناشی از مصرف الکل در هر دو جنس سنین 15 سال تا 95 سال و بالاتر را در 195 کشور  طی سالهای 1990 تا 2016 برآورد کرده است.

 

 

 

https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(18)31310-2/fulltext

 

 

نتایج  بررسی بار مصرف الکل حاکیست 2.4 میلیارد نفر جزو مصرف کنندگان این نوشیدنی مرگ آفرین هستند.

این مطالعه جهانی، مصرف الکل را هفتمین عامل خطر مرگ و میر و ناتوانی می داند به طوری که 2.2 درصد مرگ و میر استاندارد شده سنی زنان و 6.8 درصد مرگ و میر استاندارد شده سنی مردان طی سال 2016 مرتبط با مصرف الکل بوده است. میزان مرگ و میر بر اثر مصرف الکل در میان سنین 15 تا 45 سال در همین سال، شامل 3.8 درصد برای زنان و 12.2 درصد برای مردان بوده و همچنین 2.3 درصد سالهای از دست رفته عمر ناشی از ناتوانی در زنان و 8.9 درصد سالهای از دست رفته عمر ناشی از ناتوانی در مردان سنین 15 تا 45 سال بر اثر مصرف این نوشیدنی زیانبار بوده است.

یافته های مطالعه فوق، این هشدار جدی را داده است که  بخش زیادی از مرگ و میر ناشی از سرطان ها در سنین 50 سال و بالاتر جهان طی سال 2016 مربوط به مصرف الکل بوده است که این شامل  27 درصد و 18 درصد مرگ بر اثر سرطانهای ناشی از مصرف الکل به ترتیب در زنان و مردان بوده است.

بر اساس مطالعه جهانی پیش رو، مصرف الکل یکی از عوامل خطر پیشرونده برای بار بیماری ها در جهان است و باعث از دست رفتن میزان قابل توجهی از سطح سلامتی در جهان شده است چنانچه به گفته محققان و نویسندگان مطالعه،  مصرف الکل با 60 بیماری حاد و مزمن مرتبط است. این درحالیست که کاهش مصرف الکل با کاهش بیماری های ایسکمیک قلبی ، دیابت و برخی از بیماری های مزمن غیرواگیر شدیدا در ارتباط است.

محققان در این مطالعه تاکید ویژه دارند که مشروبات  الکلی حتی در کمترین میزان مصرف نیز برای سلامتی خطرناک است و قطع کامل مصرف الکل ضروری است.

به گفته این پژوهشگران مقایسه بین عوارض مصرف الکل، سیگار و مواد مخدر نشان می دهد مصرف الکل از همه خطرناکتر است!

 

 

 

 

این مطالعه همچنین به میزان شیوع مصرف الکل در بخشهای مختلف جهان اشاره دارد و بیشترین شیوع مصرف را 72 درصد در زنان و 83 درصد در مردان و کمترین میزان شیوع را 8.9 درصد در زنان و 20 درصد در مردان برشمرده است.

بر اساس یافته های حاصله، روسیه، آفریقای مرکزی، اوکراین، بوروندی، لیتوانی، بلاروس، مغولستان، لتونی، قزاقستان،  بیشترین مرگ و میر ناشی از مصرف الکل و کویت، ایران، فلسطین، لیبی، عربستان، یمن، اردن، مالدیو، سنگاپور، سوریه، نیز کمترین میزان مرگ و میر را در 2016 دارا هستند.

همچنین بالاترین میزان شیوع مصرف الکل مربوط به دانمارک، نروژ، آرژانتین، آلمان، لهستان، فرانسه، کره جنوبی، سوئیس، یونان و ایسلند و کمترین میزان شیوع مصرف نیز مربوط به پاکستان، بنگلادش، مصر، مالی، مراکش، سنگال، موریتانی، سوریه، اندونزی و فلسطین است.

در مجموع و در بین بیماری های مرتبط با مصرف الکل در جهان، بیماری های ایسکمیک قلبی و دیابت بار بالایی را به خود اختصاص داده است به طوری که 60 درصد مرگ ناشی از بیماری های مرتبط با مصرف الکل به این بیماری ها اختصاص دارد هر چند که سرطانها ، بیماری های مزمن کبدی و ... نیز بار بالایی را به همراه داشته اند.

اما آن گونه که نتایج این مطالعه مهم جهانی نشان داده است بار بیماری های ناشی از مصرف الکل در بین مردان 3 برابر زنان است. هر چند که افزایش بار بیماری های ناشی از مصرف الکل در بین زنان جهان نکته هشدارآمیز این مطالعه  است

نویسندگان مطالعه با توجه به روند فزاینده مرگ و میر و ناتوانی های ناشی از مصرف الکل در جهان ، اتخاذ برخی سیاستهای جدید برای کنترل مصرف الکل همچون محدودیت بیشتر دسترسی به آن، وضع مالیات سنگین تر بر تولید و توزیع الکل، کنترل تبلیغات مصرف الکل و ... را ضروری دانسته و در این بین، بحران مرگ و میر بر اثر مصرف الکل در روسیه طی دهه 1980 را نمونه قابل توجهی می دانند که با افزایش قاچاق الکل شاهد مرگ و میر فاجعه بار بوده و نسبت به تکرار این فاجعه در برخی کشورهای پرمصرف هشدار داده اند.

این مطالعه همچنین یادآور می شود : با توجه به این که سرطانها اغلب افراد سنین بالای 50 سال را تهدید می کنند ، مصرف الکل در این سنین باید تحت کنترل بیشتری در سیاستهای بهداشتی کشورهای مختلف جهان درآید چراکه در صورت بی توجهی به بازنگری و بهبود سیاستهای کلی مقابله با مصرف فزاینده الکل در جهان شاهد افزایش چند برابری بار بیماری های مرتبط با آن طی سالهای آینده خواهیم بود