تازه ترین بررسی آژانس بین المللی تحقیقات سرطان پیش بینی کرده است که موارد جدید بروز سرطان در سال 2018 به ۱۸.۱ میلیون رسیده که ۹.۶ میلیون مورد آنها به مرگ منجر خواهد شد.

 

به گزارش پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC /   INTERNATIONAL AGENCY FOR  RESEARCH ON CANCER )  وابسته به سازمان بهداشت جهانی است که ماموریت هماهنگ سازی انجام تحقیقات در زمینه علل سرطان، مکانیزم کاهش سرطان و ایجاد استراتژی های علمی برای کنترل این بیماری فزاینده را بر عهده دارد.

نتایج دادهای جهانی سرطان در 2018 ، حاصل بررسی ۳۶  نوع سرطان در ۱۸۵ کشور جهان بوده است.

رقم 18 میلیون نفری موارد جدید بروز سرطان در 2018 ، درحالیست که طی سال ۲۰۱۲ ، حدود ۱۴ میلیون مورد بروز سرطان ، گزارش شده و ۸.۲ میلیون مورد آن به مرگ منجر شده بود.

 

ابتلای یک پنجم مردان و یک ششم زنان به سرطان

آژانس بین المللی تحقیقات سرطان پیش بینی کرده است که در حال حاضر  یک پنجم مردان و یک ششم زنان در طول زندگی، به سرطان مبتلا شده باشند .

همچنین تخمین زده شده که شمار کل افرادی که بقای 5 ساله را از زمان تشخیص سرطان تجربه کرده اند، به 43.8 میلیون نفر در جهان برسد.

 

تاثیر بالای «سبک زندگی» در افزایش ابتلا به سرطان

محققان افزایش بار بیماری سرطان را تا حدودی به دلیل رشد جمعیت و نیز پیر شدن جمعیت می دانند؛ اما  درحالیکه فقر، عامل افزایش سرطان در گذشته بوده است، این بررسی، آمار ابتلا به سرطان ها را در حال حاضر، از سبک زندگی افراد و نیز شیوع برخی علل سرطان مرتبط با توسعه اجتماعی و اقتصادی بسیار متاثر می داند.

 آژانس بین المللی تحقیقات سرطان می گوید: کاهش میزان بروز برخی سرطانها مانند سرطان ریه در مردان اروپای شمالی و آمریکای شمالی و نیز سرطان دهانه رحم در بیشتر مناطق کشورهای جنوب صحرای افریقا، می تواند نشانگر تلاشهای پیشگیرانه موثر باشد؛ با این حال داده های جهانی نشان از افزایش نرخ  مطلق سالانه موارد تشخیص داده شده سرطان دارد و درمان و مراقبت بیشتر را ضروری می سازد.

 

بروز سرطان بر اساس شاخص توسعه انسانی در کشورها

این گزارش همچنین به ارتباط میزان بروز موارد جدید سرطان با شاخص توسعه انسانی در کشورهای مختلف اشاره دارد: موارد بروز کلی سرطان در کشورهای دارای شاخص توسعه انسانی بالا ، دو تا سه برابر کشورهای دارای سطح پایین و متوسط شاخص توسعه انسانی است. این نابرابری در موارد بروز سرطان در مقایسه کشورهای توسعه یافته با کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته، ناشی از سطح بهتر امکانات تشخیص و درمان سرطان و دسترسی بیشتر افراد به این  امکانات در کشورهای پیشرفته است.

 

سهم قاره های جهان از آمار سرطان 2018

گزارش آژانس بین المللی تحقیقات سرطان حاکیست که نیمی از موارد بروز سرطان طی سال 2018  و نیز مرگ و میرهای سرطان در سراسر جهان  در آسیا اتفاق افتاده است که بخشی از این موضوع به سهم 60 درصدی این قاره ، از جمعیت کل جهان باز می گردد؛ هرچند که سهم بالای آسیا از فقر جهانی و نیز دسترسی محدودتر به تشخیص و درمان بموقع را نباید نادیده گرفت.

بر پایه  این مطالعه جهانی، سهم اروپا از موارد جدید بروز سرطان در سال 2018،  23.4 درصد و در میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری، 20.3 درصد بوده و این درحالیست که اروپا تنها 9 درصد جمعیت جهان را به خود اختصاص می دهد.

آمریکایی ها با سهم 13.3 درصدی از جمعیت جهان، 21 درصد بروز سرطان و 14.4 درصد مرگ و میر ناشی از آن در 2018 را به خود اختصاص داده اند.

 

 میزان بالاتر مرگ و میر ناشی از سرطان نسبت به موارد بروز در آسیا و افریقا

 

نتایج گزارش آژانس بین المللی تحقیقات سرطان همچنین نسبت مرگ و میر ناشی از سرطان به میزان بروز آن را در قاره های آسیا و افریقا بیش از سایر قاره ها و آن را ناشی از فقر بالاتر و دسترسی محدودتر به امکانات تشخیص و درمان بموقع سرطان می داند

 

بیشترین سرطانهای بروز یافته در 2018 / سرطان ریه، در راس

 

گزارش تازه آژانس بین المللی تحقیقات سرطان همچنین نشان می دهد یک سوم کل سرطانهای بروز یافته مربوط به سرطانهای ریه، سرطان پستان زنان و سرطان روده بزرگ بوده است سرطان ریه و سرطان پستان زنان، هر یک  بیش از 11  درصد و سرطان روده بزرگ  10.2 درصد موارد کل بروز سرطان در 2018 را به خود اختصاص می دهند. این سه نوع سرطان همچنین در رتبه های اول، پنجم و دوم  میزان مرگ و میر ناشی از سرطانها قرار دارند. سرطان پروستات با 7 درصد  و سرطان معده با 5 درصد چهارمین و پنجمین رتبه را در موارد جدید بروز سرطان طی سال 2018 دارا هستند

 

مرگبارترین سرطانهای 2018 / سرطان ریه علت اصلی مرگ ناشی از سرطان در 28 کشور جهان

 

در میان موارد مرگ و میر ناشی از سرطانها در جهان، سرطان ریه با 1.8 میلیون / 18.4 درصد کل مرگ و میرهای سرطانی، رتبه نخست را به خود اختصاص داده است. نگرانی از افزایش سرطان ریه در جهان در شرایطی است که به گفته آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، علت اصلی مرگ ناشی از سرطان در 28 کشور جهان عمدتا به دلیل پیش آگهی ضعیف در خصوص این سرطان است و آمریکا، مجارستان، دانمارک، چین و نیوزیلند شاهد بیشترین آمار مرگ در این مورد هستند.

پس از سرطان ریه، سرطان روده بزرگ با 881 هزار / 9.2 درصد، در رتبه دوم،  سرطان معده با 783 هزار مرگ/ 8.2 درصد در رتبه سوم ، سرطان کبد با 782 هزار مرگ/ 8.2 درصد مرگها در رتبه چهارم و سرطان پستان زنان با 627 هزار مرگ /6.6 درصد، در رتبه پنجم مرگبارترین سرطانهای 2018 جهان بوده اند. اختصاص رتبه آخر به سرطان پستان زنان در میان سرطانهای مرگبار، به دلیل پیش آگهی قوی تر در کشورهای جهان است.

 

شایعترین و مرگبارترین سرطانهای مردان جهان

این گزارش، با نگاهی به شاخص جنسیت در موارد جدید سرطان طی سال 2018 ،  اعلام می کند که  سرطان ریه، سرطان پروستات ، سرطان روده بزرگ بیشترین سهم را در بروز سرطان مردان و سپس سرطان ریه، سرطان کبد و سرطان معده بیشترین سهم را در مرگ و میر ناشی از سرطان مردان دارند. طبق این آمار، یک پنجم مرگ  و میرهای ناشی از سرطانها در بین مردان به سرطان ریه اختصاص دارد.

شایعترین و مرگبارترین سرطانهای زنان جهان

در میان زنان نیز، سرطان پستان با 24 درصد از کل موارد جدید سرطان ، شایعترین سرطان زنان و علت اصلی مرگ و میر بر اثر سرطان در میان این گروه با سهم 15 درصدی است و پس از آن سرطان ریه، سرطان روده بزرگ ، سرطان دهانه رحم  قرار دارند.

 

ابراز نگرانی از افزایش بروز و مرگ ناشی از سرطان ریه در زنان

 

اما یکی از مواردی که گزارش آژانس بین المللی تحقیقات سرطان نسبت به آن ابراز نگرانی کرده  است افزایش شیوع سرطان ریه و مرگ و میر ناشی از آن در بین زنان است که عمدتا در کشورهای آمریکای شمالی، اروپای شمالی و اروپای غربی است و دانمارک ،هلند ، استرالیا، نیوزلند ، مجارستان  و چین را از جمله کشورهای فهرست این نگرانی نام می برد.

 

جورج باتروورت، از موسسه خیریه تحقیقات سرطان بریتانیا می گوید:  «تنباکو بزرگترین عامل ابتلای شمار زیادی از زنان به سرطان ریه نسبت به گذشته است. در بریتانیا عادت سیگار کشیدن در زنان دیرتر از مردان رواج پیدا کرد، برای همین عجیب نیست که اکنون شاهد افزایش سرطان ریه در بین زنان هستیم.»

به گفته وی،  «مصرف سیگار بیش از پیش در میان زنان کشورهای کم درآمد یا با درآمد متوسط محبوبیت پیدا کرده و بازاریابی شدید صنعت تنباکو در این روند موثر بوده است. »

دکتر فردی بری، مدیر بخش نظارت بر سرطان آژانس بین المللی تحقیقات سرطان نیز تاکید دارد که ادامه سیاستهای سازمان بهداشت جهانی برای مبارزه هدفمند با استعمال دخانیات در کشورهای جهان بسیار ضروری می نماید و رقم ابتلا به سرطان در سال جاری میلادی نشان می دهد برای رفع نگرانی از افزایش سرطان، این بیماری ویرانگر جهان، همچنین سیاستهای تشخیص زودهنگام  برای تکمیل درمانهای موثر باید بسیار جدی گرفته شود.

 

نرخ بروز سالانه سرطان در ایران پایین تر از متوسط دنیا

 

به گزارش پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، نتایج نخستین گزارش ثبت سرطان مبتنی بر کل جمعیت ایران که برای انتشار در معتبرترین مرجع جهانی سرطان ، متعلق به سازمان بهداشت جهانی (سرطان در پنج قاره جهان ) تایید و پذیرفته شده است، نرخ بروز سالانه سرطان در ایران را 112 هزار مورد و بسیار پایین تر از متوسط نرخ بروز آن در دنیا اعلام کرده است. متوسط بروز سالانه سرطان در ایران 158 در هر 100 هزار نفر و در دنیا 182 در هر 100  هزار نفر،  در کشورهای اروپایی ، 267 در  هر 100 هزار نفر، در آمریکا 318 در هر 100هزار نفر و همچین متوسط بروز سالانه سرطان در چین 174 در هر 100 هزار نفر است.

شایعترین سرطان ها در ایران را نیز سرطانهای دستگاه گوارش (معده، روده بزرگ، مری و لوزالمعده) سرطان پستان، سرطان ریه و سرطان حنجره تشکیل می دهند. سرطان کلیه، مجاری ادراری و مثانه نیز رتبه های بعدی شایعترین سرطانها در ایران هستند. بر اساس داده های نخستین گزارش ثبت سرطان مبتنی بر کل جمعیت ایران، سرطان معده، مرگبارترین سرطان در  کشور است.

 

 

 انتهای پیام

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی