طرح کلان «هپاتیتC» یکی از مهمترین طرحهای تحقیقاتی پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد است که به دستاوردی مهم در درمان قطعی هپاتیت C در کشور و نجات جان صدها بیمار مبتلا انجامیده است

هپاتیت C، بیماری است که  کبد، از بزرگترین و مهمترین غدد داخلی بدن انسان را درگیر و وظایف مهم آن شامل دفع سموم، ساخت پروتئین های حیاتی، تنظیم مصرف قند خون ، سوخت و ساز چربی ها و  ساخت برخی هورمونهای ضروری را مختل می کند.

آلودگی با هپاتیت C خود را با اشکال بالینی مختلف نشان می دهد : هپاتیت C حاد که پس از آلودگی با ویروس ، از زمان بیماری تا بهبودی کمتر از 6 ماه طول می کشد و در این مدت آسیب وارده به کبد، کاملا برطرف و ویروس از خون پاک می شود و هپاتیت C مزمن که التهاب و آسیب وارده به کبد 6 ماه یا بیشتر طول می کشد و نیاز به درمان دارد.

هپاتیت C ، در اغلب موارد هیچ علامتی ندارد و می تواند مثل یک سرماخوردگی ساده بروز کند.  ویروس این بیماری ،  اغلب از راه خون منتقل می شود اما ارتباطات جنسی محافظت نشده و انتقال از طریق مادر به جنین ، راه های دیگر سرایت این بیماری است. در ایران بیش از 200 هزار نفر به هپاتیت C مبتلا هستند.


درمان بیماری هپاتیت C در سالهای گذشته با داروی تزریقی اینترفرون و ریباویرین با عوارض بسیار زیاد و فرایندی طولانی (24 تا 48 هفته) صورت می گرفت و شانس درمان قطعی مبتلایان فقط  50 درصد بود. اما با تولید داروی هاروونی در آمریکا ، انقلابی در درمان هپاتیت C رخ داد که قادر بود مبتلایان را ظرف 84 روز درمان کند . با این حال، درمان با این دارو علاوه بر این که بسیار گران بوده است، شانس موفقیت درمان مبتلایان هپاتیت C با ژنوتیپ یک و سه در ایران، فقط 50 درصد است؛ چرا که این دارو در آمریکا ساخته شده و مبتلایان هپاتیت C در این کشور، عمدتا از ژنوتیپ یک هستند.

بر همین اساس محققان پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران در پي سه سال تحقيقات باليني و آزمايشگاهي موفق شدند داروي ترکیبی بسيار موثري عليه هپاتيت C تولید کنند که مراحل باليني را طي کرده و با نام تجاري Sovodak به بازار دارويي کشور عرضه شده است.

داروي سووداک که ترکیبی از سوفوسبوویر و داکلاتوسویر است در مدت کمتر از سه ماه با روزانه يک عدد قرص، بيماري هپاتيت C را در بيش از 98 درصد بيماران درمان می کند.

 

مزایای استفاده از داروی سووداک:

عدم استفاده همزمان از داروي تزريقي اينترفرون

موثر بودن روي تمام ژنوتيپ هاي ويروس هپاتيت C

موثر بودن روي موارد پيشرفته (سيروز) يا بيماراني که به داروهاي ديگر پاسخ نداده اند

عدم عوارض دارويي قابل توجه

در حال حاضر ، داروي  Sovodak وارد فارماکوپه دارويي ايران شده و پروانه توليد اين دارو توسط شرکت دانش بنيان « فن آوران روژان محقق دارو»  اخذ شده است.

این دارو تا کنون هزاران بيمار مبتلا به هپاتيت C را با هزینه 2 میلیون تومان برای دوره کامل بهبودی طی سه  ماه ، درمان سریع و قطعی کرده  است.

 

 

فهرست مقالات منتشره از مطالعه داروی سووداک:


1- Sharifi, A.H., Haj-Sheykholeslami, A., Poustchi, H., (...), Malekzadeh, R., Nateghi, A

Efficacy of locally manufactured sofosbuvir and daclatasvir (Sovodak) in combination with ribavirin in treating patients with chronic hepatitis C and Cirrhosis in Iran - Preliminary report.

Govaresh 2016.21(2), pp. 93-97

2- Merat, S., Sharifi, A.H., Haj-Sheykholeslami, A., (...), Alavian, S.M., Malekzadeh, R.

The efficacy of 12weeks of sofosbuvir, daclatasvir, and ribavirin in treating hepatitis C patients with cirrhosis, genotypes 1 and 3.

Hepatitis Monthly.201717(1),e44564, pp. 1-4

3- Jabbari H, Zamani F, Hatami K, Sheikholeslami A, Fakharzadeh E, Shahzamani K, Zamini H, Merat S, Malekzadeh R, Sharfi AH

Pegaferon in hepatitis C: Results of a Multicenter Study.
Middle East J Dig Dis. 2011 Sep;3(2):110-4

4- Alavian SM, Hajarizadeh B, Bagheri Lankarani K, Sharafi H, Ebrahimi Daryani N, Merat S, ... , Malekzadeh R

Recommendations for the Clinical Management of Hepatitis C in Iran: A Consensus-Based National Guideline.

Hepat Mon. 2016 Aug 13;16 (8):e40959. Review

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی