مطالعه «پیلی پیل» از مهمترین مطالعات پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد است که به تولید داروی موثری برای پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی انجامید

 

آمارها در ایران حاکیست ۵۵ درصد ایرانی ها، زیر ۷۰ سال می میرند و ۳۵ درصد ایرانی هایی که بر اثر سکته قلبی فوت می کنند، زیر ۵۵ سال هستند!  بررسی روند مرگ و میر در سال ۱۹۹۰ نشان داده که از بین ۳۴۰ هزار مرگ ، ۲۷۷ هزار مرگ، معادل ۸۱ درصد مرگها زودرس (زیر ۷۰ سال ) بوده است.  همچنین در سال ۲۰۱۶ ، از مجموع ۳۶۰ هزار مرگ، ۱۹۳ هزار مرگ، معادل ۵۳ درصد از کل مرگها، زودرس (زیر ۷۰ سال) بوده است که از این تعداد مرگ زودرس،  ۱۲۴ هزار مرگ مردان ( ۵۷ درصد از کل مرگهای مردان)  ۶۹ هزار مرگ زنان ( ۴۹ درصد از کل مرگهای زنان) زودرس بوده است.

مرگهای زودرس در ایران در حالی به یک واقعیت تلخ و نگرانی نظام سلامت کشور تبدیل شده است که عمده ترین علت مرگهای زیر 70 سال ایرانیان، بیماری های قلبی و عروقی و به دنبال آن سکته های قلبی و مغزی است.

 اصلاح شيوه زندگي یکی از مهمترین مداخلات براي پيشگيري از بيماري هاي قلبي عروقي و کنترل عوامل خطر آنها محسوب مي شود و در همین زمینه، سياست هاي ملي و استاني  در وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در حال تدوین هستند؛ اما همواره بر نقش مهم مداخلات دارویی در پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی و سایر بیماری های مزمن تاکید می شود؛ این در حالیست که تعدد و تنوع داروهای پیشگیری کننده از سکته های قلبی و مغزی، موجب ایجاد خستگی، سردرگمی و حتی دلسرد شدن درصد قابل توجهی از افراد تحت درمان این داروها شده و از سویی دیگر تکثر قرصهای مصرفی، بار روانی برای فرد مبتلا به همراه دارد.

با آن که هدف اصلی مطالعه کوهورت گلستان، بررسی علل و پیشگیری از سرطان مری و معده تعیین شده بود، اما 6 سال پس از پیگیری مطالعه، بررسی های تحقیقاتی محققان پژوهشکده بيماري هاي گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکي تهران نشان داد نیمی از جمعیت مورد مطالعه، از سکته های قلبی و مغزی فوت می کنند. بررسی عوامل خطر سکته های قلبی و مغزی هم حاکی از آن بود که بیش از 50 درصد افراد بالای 50 سال، فشار خون دارند.

ادامه بررسی ها نشان داد که مصرف داروهاي آسپیرين، داروهاي ضد فشارخون، و داروهاي کاهنده چربي خون به شرط تداوم مصرف و اصلاح شیوه زندگی، مي توانند تا ۵۰ درصد از مرگ و مير ناشی از بيماري هاي قلبي- عروقي را کاهش دهند.

تیم اجرایی مطالعه کوهورت گلستان ، با دستیابی به این نتایج، درصدد یافتن راهکاری ساده برای کاهش سکته های قلبی و مغزی و مرگهای زودرس، با اتکا به داده های بیش از 50 هزار فرد شرکت کننده در مطالعه و علل مرگ های ثبت شده، برآمد . طی مطالعاتی که دو دانشمند انگلیسی به نام والد و ولو، انجام دادند ، نهایتا دارویی به نام « پلی پیل» برای پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی پیشنهاد شد.

پس از بررسی کامل این موضوع و امکان سنجی اجرای یک طرح مطالعاتی، جلسات و مشاوره هایی نیز با محققان برجسته جهانی و سازمان بهداشت جهانی و نیز بخش بهداشت عمومی دانشگاه بیرمنگام انگلستان برگزار شد و با درنظر گرفتن تمام زوایا و مشورتهای علمی و جلسات متعدد با متخصصان قلب ، غدد و داخلی دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی گلستان و پزشکان منطقه و نیز تصویب کمیته اخلاق پزشکی، پایه های انجام مطالعه «پلی پیل» در بستر مطالعه کوهورت گلستان بنیان گذاشته شد.

 

 

تیم اجرایی مطالعه پایلوت پلی پیل در مرکز قلب کلاله

 

دکتر ملک زاده و گروهی از محققان همکار  در مطالعه پلی پیل در شهر کلاله

 

بازدید پروفسور کی کی چنگ، نماینده مرکز تحقیقات سرطان انگلستان از پروژه پلی ایران

 

مطالعه پایلوت «پلی پیل» ، در شهر کلاله با همکاری شبکه بهداشت و  درمان شهر به مدت یک سال  (سال 89) بر روی 475 نمونه سنین 40 تا 70 سال به اجرا درآمد و نتایج بسیار مثبتی به همراه داشت و نشان داد این قرص در مصرف کنندگان بخوبی تحمل می شود . فاز اصلی مطالعه نیز با اجرا بر روی 8 هزار نمونه از سال 92 ، هم اکنون مراحل نهایی را طی می کند و  بررسی اولیه  کارایی در پيشگيري اولیه و ثانويه در بيماران با سابقه قلبي- عروقي و در پيشگيري اوليه و ثانویه در افراد غيربيمار در معرض خطر بالاي ۵۰ سال به اثبات رسيده و هيچ عارضه قابل توجهي نشان نداده است.

 

جلسه دکتر ملک زاده با پزشکان و توضیح استفاده از مزایای داروی پلی پیل در کلاله

 

سخنرانی دکتر ملک زاده در  جمع متخصصان قلب و عروق تهران درباره اهمیت پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی و تاثیرات پلی پیل

 

ویزیت بیماران در پایلوت مطالعه « تاثیر پلی پیل بر پیشگیری از سکته قلبی و مغزی بر اثر کبد چرب»

اما همزمان با انجام پروژه پلی پیل، بررسی اثر این دارو  بر روی کبد نیز آغاز شد.  1500 فرد بالای 50 سال ساکن شهر گنبد در مطالعه همگروهی استان گلستان شرکت کردند  و  نتایج بررسی های تاثیر پلی پیل بر روی کبد پس از نزدیک به 5 سال، حاکی از اثرات مثبت آن بر پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی افراد مبتلا به کبد چرب است.

 

سونوگرافی دکتر رادمرد و تصویربرداری دکتر بشارت از اعضای مطالعه پایلوت «تاثیر پلی پیل  بر پیشگیری از سکته قلبی و مغزی ناشی از  کبد چرب»

 

اهمیت مطالعه تاثیر پلی پیل بر روی پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی مبتلایان کبد چرب،  درحالیست که هم اکنون، دست کم 30 درصد ایرانی ها کبد چرب دارند و نکته مهم آن است که عوارض جدی کبد چرب، فقط کبد را درگیر نمی کند ، بلکه بیشتر افرادی که کبد چرب دارند ، درحالی که ممکن است تا آخر عمر  با مشکل کبدی مواجه نشوند، اما  مستعد ابتلا به سکته های قلبی و مغزی می شوند؛ به طوری که مهمترین علت مرگ مبتلایان کبد چرب، سکته های قلبی و مغزی است. درحالی که از هر 375 هزار مرگ سالانه در کشور،   100 هزار مرگ،  زودرس (زیر 70 سال )  است ، بیماری کبد چرب نیز سهم عمده ای در سکته های قلبی و مغزی و در نتیجه ، مرگهای زودرس در کشور دارد؛ مرگهای زودرسی که شواهد نشان مي دهد شيوع و بار ناشي از آن در کشور ما به شدت رو به افزايش است.

هم اکنون، «پلی پیل» که با حمایت بنیاد برکت تولید شده است وارد فارماکوپه ايران شده و پروانه توليد آن نیز به نام شرکت البرز دارو صادر شده است. این دارو در دو نوع پلی پیل 1 شامل آسپرین (81 میلی گرم)، انالاپریل (5 میلی گرم)، آترواستاتین (20 میلی گرم) و هیدروکلروتیازید (12.5 میلی گرم)،  و  پلی پیل 2 (برای افرادی که دارای عارضه جانبی پلی پیل از جمله سرفه ناشی از انالاپریل استفاده می شود) شامل آسپرین (81 میلی گرم)، والزارتان (40 میلی گرم)، آترواستاتین (20 میلی گرم) و هیدروکلروتیازید (5.12 میلی گرم) عرضه می شود.

 

 

پيش بيني مي شود که در صورت دسترسي و مصرف مستمر اين قرص در بین بیماران مبتلا به عارضه های قلبی و عروقی و نیز افراد در معرض خطر بالای 50 سال، ميزان رعايت دستورات دارويي آن افزايش يافته و مرگ های زودرس و ناتواني های ناشي از سکته های قلبی و مغزی تا 50  درصد کاهش یابد و شاهد افزایش سن امید به زندگی در ایران تا مرز 80 سال باشیم.

مطالعه پلی پیل تا کنون در چندین  کشور از جمله هندوستان انجام شده یا در حال اجراست؛ اما مطالعه مطالعه پلی پیل در ایران برای نخستین بار صورت گرفته و جزو اولین و بزرگترین این مطالعه در سطح جهان است.

 

مقالات منتشره حاصل از مطالعه »پلی پیل» در مجلات معتبر بین المللی:                                                   

1.Rastegarpanah M, Malekzadeh F, Thomas GN, Mohagheghi A, Cheng  KK, Marshall T

A new horizon in primary prevention of cardiovascular disease, can we prevent heart attack by “heart polypill”?

Arch Iran Med. 2008; 11(3): 306 – 313

2.Malekzadeh F, Marshall T, Pourshams A, Gharravi M, Aslani A, Nateghi A, Rastegarpanah M, Khoshnia M, Semnani S, Salahi R, Thomas GN, Larijani B, Cheng KK, Malekzadeh R

A pilot double-blind randomised placebo-controlled trial of the effects of fixed-dose combination therapy ('polypill') on cardiovascular risk factors.

Int J Clin Pract. 2010 Aug;64 (9):1220-7 

 

3.Majed M, Moradmand Badie S

A pilot double-blind randomized placebo-controlled trial of the effects of fixed-dose combination therapy (‘polypill’) on cardiovascular risk factors

Arch Iran Med. 2011; 14(1): 78 – 80

 

4.epanlou SG, Farzadfar F, Jafari E, Danaei G

Cardiovascular disease prevention using fixed dose pharmacotherapy in iran: updated meta-analyses and mortality estimation

Archives of Iranian medicine. 2012; 15(9):531-7. Epub 2012/08/2

 

5.Merat S, Poustchi H, Hemming K, Jafari E, Radmard AR, Nateghi A, Shiravi Khuzani A, Khoshnia M, Marshall T, Malekzadeh R

PolyPill for Prevention of Cardiovascular Disease in an Urban Iranian Population with Special Focus on Nonalcoholic Steatohepatitis: A Pragmatic Randomized Controlled Trial within a Cohort(PolyIran - Liver) - Study Protocol

Arch Iran Med. 2015 Aug;18(8):515-23

 

6.Ostovaneh MR, Poustchi H, Hemming K, Marjani H, Pourshams A, Nateghi A, Majed M, Navabakhsh B, Khoshnia M, Jaafari E, Mohammadifard N, Malekzadeh F, Merat S, Sadeghi M, Naemi M, Etemadi A, Thomas GN, Sarrafzadegan N, Cheng KK, Marshall T, Malekzadeh R

Polypill for the prevention of cardiovascular disease (PolyIran): study design and rationale for a pragmatic cluster randomized controlled trial. 

  2015 Dec;22(12):1609-17. doi: 10.1177/2047487314550803. Epub 2014 Sep 17

 

7.Roshandel G, Ostovaneh MR, Poustchi H, Malekzadeh F, Sepanlou SG, Honarvar MR, Semnani S, Merat S, Malekzadeh R

Reliability Analysis of a Newly Developed Questionnaire for Quality Control of Follow-up Visits in PolyIran Study.

Arch Iran Med. 2016 Aug;19(8):551-5

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی