معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، با اشاره به توسعه روزافزون و رشد عظیم تحقیقات حوزه میکروبیوم، بر تسریع ورود هدفمند ایران به این حوزه تحقیقاتی جهان، جهت شناخت بهتر بیماری های غیرواگیر و پیشگیری و مبارزه با آنها تاکید کرد.

 

به گزارش پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران دکتر رضا ملک‌زاده ، رییس انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران، در «سمپوزیوم میکروبیوم ایران» که به مناسبت 27 ژوئن روز جهانی میکروبیوم ، توسط انجمن متخصصین گوارش و کبد در بیمارستان شریعتی تهران برگزار شد، گفت: بدن انسان ، مجموعه عظیمی از میکروبهاست و بیش از 100 تریلیون میکروب فقط در روده  انسان سالم قرار دارد  و این میزان،  10 برابر تعداد سلول های بدن است.

رییس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: درحالی که  انسان 23 هزار ژن بیان شده دارد، میکروبیومها 3 میلیون و 300 هزار ژن دارند و  150 برابر بزرگتر از ژنوم انسان هستند.

وی در مقدمه سخنرانی خود که به اهمیت فوق العاده نقش میکروبیومها و تاثیر شگرف آنها در بدن انسان اشاره داشت، گفت: میکروبیوم ها را می توان یکی از اعضای بدن تلقی کرد. وزن میکروبیوم ها در بدن انسان، حدود یک کیلوگرم است و 4 گروه بزرگ را تشکیل می دهند و این چهار گروه، به شاخه های متعددی تقسیم می شوند.

دکتر ملک زاده ضمن یادآوری سابقه شکل گیری تحقیقات بر روی میکروبیومها بویژه طی دو دهه گذشته، به رشد عظیم و روزافزون تحقیقات طی این مدت اشاره و بر همین اساس تاکید کرد: بسیار مهم است که بدانیم چه چیزی ترکیب میکروبهای بدن را تعیین می کند و محل زندگی ، نحوه تغذیه ، شیر مادر ، ورزش ، سن، مصرف آنتی بیوتیک ها و ...، همگی در این زمینه تعیین کننده هستند.

معاون تحقیقات وزیر بهداشت افزود: میکروبیومها در تعامل همیشگی با بدن انسان هستند و لازم است نقش آن‌ها در بیماری‌ها در نظر گرفته شود و در این صورت می توانیم به نتایج ارزشمندی در تحقیقات مرتبط با بیماری ها دست یابیم.

وی با بیان این که وقوع بی نظمی در میکروبیومها ، منشأ بسیاری از بیماری های غیرواگیر همچون سرطان ها، بیماری های قلبی عروقی، دیابت، سندرم متابولیک و بویژه بیماری های گوارش است ، یادآور شد: چنانچه می دانیم هم اکنون 10 درصد ایرانی ها مبتلا به دیابت  و 30  درصد در مرحله پیش دیابت هستند، 20 درصد ایرانی ها نیز طی 15 تا  20 سال آینده مبتلا به دیابت خواهند شد ، چاقی و اضافه وزن به عنوان منشا بسیاری از بیماری ها، در ایران شدیدا در حال افزایش است و ما مجبور به درک نقش میکروبیوم  و ورود به تحقیقات این حوزه هستیم. به عنوان مثال، ما با تنظیم میکروبیومها می توانیم با چاقی در حال شیوع، مبارزه کنیم.

دکتر ملک زاده، با اشاره به این که موضوعات بسیار جالبی در تحقیقات میکروبیوم ها در آینده مطرح خواهد شد: تاکید کرد: تحقیقات میکروبیومها در حوزه منطقه ای به دلیل تفاوت میکروبیومها در مناطق مختلف، نتایج بهتری خواهد داشت.

رییس انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران، خواستار توجه محققان کشور و نیز پژوهشگران حوزه گوارش به تحقیقات در زمینه میکروبیومها و افزایش همکاری ها در زمینه این تحقیقات با محققان علوم پایه شد.

روز جهانی میکروبیوم، امسال با شعار مقابله با مقاومت آنتی بیوتیکی برگزار شد.

انتهای پیام

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی