دکتر آناهیتا صادقی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد، برنده جایزه زنده یاد «دکتر ایزدیار» نخستین جشنواره پژوهشی طب انتقال خون شد.

 

به گزارش پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران نخستین جشنواره پژوهشی طب انتقال خون همزمان با چهارمین کنگره بین المللی طب انتقال خون و چهاردهمین کنگره سالانه انجمن آسیایی انتقال خون سه شنبه 10 مهر ماه 97 در سالن همایشهای پژوهشگاه نیرو برگزار شد.

در این جشنواره «جایزه پژوهشی و پژوهانه زنده یاد دکتر ایزدیار» ، به طرح پژوهشی «بررسی میزان تجویز منطقی گلبول قرمز فشرده در بیماران بستری در بیمارستان شریعتی در سال 94» ارائه شده از سوی دکتر آناهیتا صادقی ، فوق تخصص گوارش و کبد و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران  اختصاص یافت.

 مطالعه مقطعی دکتر آناهیتا صادقی، از اعضای هیات علمی پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران ، به بررسی 1000 مورد تزریق گلبول قرمز فشرده صورت گرفته در 8 ماه از سال  1394 در بیمارستان شریعتی پرداخته است. در این مطالعه با استفاده از پرسشنامه تهیه شده، علاوه بر اطلاعات دموگرافیک، اطلاعاتی مربوط به تاریخچه  بیماری های قبلی ، علت نیاز به تزریق خون (تروما، قبل یا پس از جراحی، خونریزی گوارشی و بیماری های خونی)، سطح علمی پزشک تجویز کننده، بخش بستری، و مهم تر از همه هموگلوبین بیماران قبل و بعد از تزریق مورد برسی قرار گرفته است.

نتایج این طرح پژوهشی نشان داد میانگین سطح هموگلوبین  نمونه ها، قبل از انتقال خون در بخش اورژانس 3/2 ± 4/7 گرم در دسی لیتر ، در بخش های غیر جراحی 1± 5/7 گرم در دسی لیتر، در بخش های جراحی 2/6 ± 4/10 گرم در دسی لیتر و در بخش مراقبت های ویژه 2/2 ± 1/9 گرم در دسی لیتر واحد بود و  سطوح هموگلوبین پایه، تفاوت معنی داری بین گروه ها داشت. تقریبا 22٪ (219 بیمار) با هموگلوبین ≥ گرم در دسی لیتر 10  pRBC دریافت کردند .

پژوهش انجام شده تاکید دارد به منظور جلوگیری از انتقال خون غیر ضروری و نامناسب و پیشگیری از عوارض مرتبط با انتقال و كاهش هزينه درمان، دستورالعمل کشوری در دسترس همه مراکز درمانی قرار گیرد. همچنین باید با به کار گیری مدیریت خون بیمار / Patient Blood Management (PBM)  ،  که یک رویکرد مبتنی بر شواهد چند رشته ای برای بهینه سازی مراقبت از بیمارانی است که ممکن است نیاز به انتقال خون داشته باشند، نظارت دقیق بر انتقال فراورده های خونی صورت گیرد و اطمینان حاصل شود استفاده نامناسب از خون و اجزای خون به حداقل برسد.

این طرح پژوهشی از آن جهت اهمیت دارد که انتقال خون گلبول قرمز packed cell  با اندیکاسیون مناسب نه تنها برای سلامت بیماران مهم است، بلکه استفاده مناسب از این منابع محدود علاوه بر کاهش عوارض ناخواسته ناشی از انتقال خون، سبب  کاهش هزینه های مربوط به مراقبت های بهداشتی می شود.

 

 دکتر ایزدیارد کیست؟

 

زنده یاد دکتر مینا ایزدیار، رییس فقید گروه موسسان انجمن تالاسمی ایران و ریاست هیات مدیره انجمن تالاسمی ایران است.

سال ها بود که ایجاد انجمن حمایت از بیماران دیر درمان همچون تالاسمی و هموفیلی یک رویا بود. تلاش های فراوانی برای ایجاد این نوع سازمان های حمایتی با عدم موفقیت به بایگانی سپرده شده بود تا اینکه در سال 1368  به همت جمعی از افراد توانا اولین انجمن حمایت از بیماران دیر درمان به عنوان "انجمن تالاسمی ایران" تاسیس شد.

مینا ایزدیار از سال 1362 تلاش خود را برای تشکیل انجمن تالاسمی ایران شروع کرد و در سال 1368 این انجمن را بینان گذاشت و بطور رسمی به ثبت رساند. بعد از گذشت 24 سال از تاسیس این نهاد حمایتی، ایران تنها کشور در حال توسعه ای است که تمام مبتلایان تالاسمی در آن شناسایی و تحت پوشش انجمن تالاسمی ایران قرار گرفته اند که الگوی پیشگیری از تالاسمی را برای سایر کشورها ایجاد کرده و  این دستاوردها مرهون زحمات دکتر ایزدیار و همکاران اوست.

زنده یاد ایزدیار که نهم مهر ماه 1328 خورشیدی در شهر کرمان چشم به جهان گشوده بود، سی و یکم خردادماه سال 92 پس از تقریبا یک و نیم سال مبارزه با سرطان در شهر مدیسون ایالت ویسکانسین امریکا چشم از جهان فرو بست.

انتهای پیام

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی