نتایج مطالعه جهانی «شیوع هلیکوباکتر پیلوری» که حاصل مرور یافته های 183 مطالعه از جمله 7 مطالعه مبتنی بر جمعیت با بیش از 400 هزار شرکت کننده از 73 کشور در 6 قاره جهان طی سال های 2000 تا 2016 است نشان می دهد شیوع هلیکوباکتر پیلوری با آلوده کردن نیمی از مردم جهان (44.4 میلیارد نفر) به 44.3 درصد رسیده است.

ارائه دهنده: دکتر محمد امانی، فوق تحصص بیماری های گوارش و کبد، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

چکیده:


مطالعه جهانی یاد شده،  شیوع هلیکوباکتر پیلوری  را در کشورهای توسعه یافته جهان  34.7 درصد ، در کشورهای در حال توسعه بیش از 50 درصد و در  ایران بین 50 تا 60 درصد  برآورد کرده است.

همچنین بر اساس این مطالعه ، شیوع عفونت هلیکوباکتر پیلوری در بزرگسالان بسیار بیشتر از کودکان است.

یافته های مطالعه حاکی از آن است که شیوع عفونت هلیکوباکتر پیلوری در سالهای 2009 تا 2016 نسبت به 2000 تا 2009 افزایش قابل توجه یافته است؛ هر چند که کشورهای بسیار پیشرفته به دلیل وضعیت اجتماعی و اقتصادی بهتر، کاهش ابتلا را تجربه کرده اند.

به طور کلی، شیوع ابتلا به «هلیکوباکتر پیلوری»  در مناطق مختلف جهان بسیار متفاوت است . بالاترین میزان آن در آمریکای لاتین و کشورهای حوزه کارائیب است. همچنین کمترین میزان آلودگی به میکروب هلیکوباکتر پیلوری مربوط به منطقه آمریکای شمالی است. شیوع هلیکوباکتر پیلوری  در بین کشورهای توسعه یافته اروپایی بین 20 تا 40 درصد و در منطقه مدیترانه شرقی تا 80 درصد است.

نیجریه در صدر کشورهای آلوده به میکروب هلیکوباکتر پیلوری قرار دارد و کشورهای صربستان، آفریقای جنوبی،  نیکاراگوئه و کلمبیا نیز در شمار  این دسته هستند .  یمن ، اندونزی، بلژیک ، غنا و سوئد نیز کشورهایی هستند که کمترین میزان شیوع  ابتلا به هلیکوباکترپیلوری را دارند.


دیگر یافته این مطالعه نشان می دهد میزان آلودگی به میکروب هلیکوباکتر پیلوری در مردان بیش از زنان در تمام کشورها و قاره ها است و مقامات بهداشتی کشورها می توانند این موضوع را در سیاستهای پیشگیری از این عفونت مد نظر داشته باشند.

آن گونه که نتایج این مطالعه نشان می دهد سبک زندگی و بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی کشورها تاثیر بسیار مهمی در کاهش شیوع ابتلا به هلیکوباکتر پیلوری دارد . به گونه ای که در ژاپن شیوع این عفونت طی دهه 1950 تقریبا 90 درصد بود اما با بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی،  این رقم بسیار کاهش یافته است. افزایش سطح تحصیلات افراد نیز در کاهش شیوع ابتلا به هلیکوباکتر پیلوری موثر  بوده است و همچنین با افزایش سن خطر ابتلا به هلیکوباکتر پیلوری افزایش می یابد.

 

دریافت اصل مطلب

 

 

 

مطالب مشابه