تا چند سال پیش، وقتی نام «هپاتیت سی» به عنوان یک بیماری مسری قابل انتقال از طریق انسان به میان می آمد، علاوه بر درد و رنج بیماری، تداعی گر واقعیت‌های تلخ اجتماعی بسیاری بود ؛ واقعیتهایی که بیماران آن را « التهاب زندگی» ، توصیف یا تصور می کردند. دردناکترین فصل رنجنامه بیماران مبتلا به هپاتیت سی، ابتلای ناخواسته برخی از آنها به این بیماری و وحشت از انتقال ویروس در بین خانواده و اطرافیان بود که مبتلایان را به انزوا و گریز از جامعه و گاه اندیشیدن به پایان یک زندگی می کشاند.

 

به گزارش پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، مطالعات انجام شده در ایران حاکیست  بین 180 هزار تا 200 هزار ایرانی با ویروس هپاتیت سی تماس داشته اند و 80 هزار نفر که  ویروس در بدنشان باقی مانده  و به بیماری مزمن تبدیل شده، نیازمند درمان هستند.

مصرف داروی تزریقی اینترفرون و داروی خوراکی ریباویرین با عوارض زیاد و در فرایند طولانی ۲۴ تا ۴۸ هفته‌ای، مسیر بسیار دشوار درمانی بود که مبتلایان هپاتیت سی باید سالها طی می کردند تا با همه این عوارض و تحمل رنج بیماری، شانس موفقیت بهبودی آنها ، تنها ۵۰ تا ۶۰ درصد (بسته به نوع ژنوتایپ) باشد.

سرانجام با تولید داروی  «هاروونی» در آمریکا، تحولی در درمان هپاتیت سی رخ داد و این بیماری، طی یک دوره 84 روزه ، قابل درمان قطعی شد؛ کشفی مهم که زندگی مبتلایان هپاتیت سی را دگرگون کرد.

پس از کشف این دارو، اما ، دغدغه ای بسیار مهم برای دانشمندان و پرسشی سرنوشت‌ساز برای بیماران همچنان باقی بود : «آیا این تحول بزرگ پزشکی ، با عرضه داروی خارجی که هزینه دوره درمان کامل یک بیمار با آن، بالغ بر 84 هزار دلار  است، امکان پذیر خواهد بود؟ آیا این دارو، حتی با تامین هزینه ، همه مبتلایان این بیماری با انواع ژنوتیب‌ها را درمان کامل خواهد کرد؟

 

پاسخ سوال این بود: شانس موفقیت درمان بیماران ایرانی با داروی خارجی «هاروونی» فقط ۵۰ تا ۶۰ درصد است زیرا بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی جمعیت ایران، فراوانی ژنوتایپ ویروس هپاتیت سی  در بیماران ایرانی بیشتر ، ترکیبی از ژنوتایپ 1 (50 درصد) و ژنوتایپ   3 (46 درصد) است که با مصرف داروی هاروونی و یا مشابه آن ، شانس درمان تنها 50 درصد از بیماران وجود داشت.

اما این دغدغه نیز طولی نکشید تا برای همیشه  در ذهن بیماران ایرانی خاموش شد. محققان علوم پزشکی کشور  به سرپرستی دکتر رضا ملک زاده، پس از دو و نیم سال تحقیق و تلاش سخت در پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، با ترکیب «سوفوسبویر» و «داکلاتاسویر» در قرصی به نام «سووداک» و  انجام کارآزمایی های بالینی، دارویی را به جهان عرضه کردند که نتایج مطالعات ملی و بین المللی آن در مجلات معتبر نشان می دهد بیماران مبتلا به هپاتیت سی را در تمام ژنوتایپ ها تا  ۹8 درصد به طور قطعی درمان کرده است.

 

«درمانی به آسانی درمان یک سرماخوردگی» توصیفی بود که پس از آن، بیماران مبتلا به هپاتیت سی درمان شده درباره روند بهبودی کامل خود از این بیماری رنج آور گذشته به کار می بردند.  بسیاری از جوانان از خطر افسردگی نجات یافتند، زوجین مبتلای در حال جدایی از یکدیگر،‌ به زندگی امیدوارانه خود بازگشتند و در این میان حتی شمار زیادی از افراد در گروه های  پرخطر که مخزن اصلی انتشار ویروس هپاتیت سی بودند همچون معتادان تزریقی و بیماران اچ آی وی تحت درمان قرار گرفتند و بهبودی خود از این بیماری را باور کردند.

 

 

  تولید اولین داروی ایرانی درمان قطعی هپاتیت سی در یک شرکت دانش بنیان

 داروی «سووداک»،  به عنوان اولین داروی موثر بر درمان کامل هپاتیت سی مبتلایان در تمام ژنوتایپها، توسط جمعی از پژوهشگران در شرکت دانش بنیان «فن آوران روژان محقق دارو »  وابسته به پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران تولید شد.  این شرکت دانش بنیان، با همکاری گروهی از محققان برجسته  داروسازی، پزشکان و متخصصان گوارش و کبد، به منظور تولید داروهای ایرانی با قیمت ارزان تر از نمونه های گرانقیمت خارجی و دسترسی بهتر بیماران به داروها، تاسیس و در سال 93  ثبت رسمی شد.

 

ابتکار محققان ایرانی در پایدارسازی بسیار دشوار ترکیب دو دارو در یک قرص هپاتیت سی

ترکیب کردن پایدار دو داروی سوفوسبویر و داکلاتاسویر که توسط محققان ایرانی به عنوان ابتکاری جدید در جهان صورت گرفت و در شرکت دانش بنیان « فن آوران روژان محقق دارو » وابسته به پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران  تولید شد، کار بسیار دشواری بود.  به طوری که باور پایداری این ترکیب، حتی برای غربی ها هم سخت بود و آن را غیرممکن می دانستند. هم اکنون ترکیب دارویی «سووداک»  که  پایداری سه ساله آن ( یک سال پیش از انقضای دارو) اثبات شده است، در هیچ کجای دنیا (به جز اخیرا در مصر) تولید نشده  و شرکت « فن آوران روژان محقق دارو » که  اولین معرف «سوف داکلا » با این ترکیب پایدار است ، برای نخستین بار موفق به ثبت این اختراع به شکل دو دارو در یک قرص در جهان شد.

 

انجام کارآزمایی های بالینی دارو با همکاری بیش از 50 مرکز تحقیقاتی و انتشار نتایج در مجلات معتبر داخلی و خارجی

«سووداک» تنها داروی ایرانی درمان هپاتیت سی است که تحت مطالعات کارآزمایی بالینی با همکاری 60 تن از محققان و اعضای هیات علمی بیش از 50 مرکز تحقیقاتی دانشگاه های علوم پزشکی کشور قرار گرفته و نتایج این کارآزمایی ها در مجلات داخلی و خارجی معتبر به چاپ رسیده است:

 

 

:SD1000: High Sustained Viral Response Rate in 1361 patients with hepatitis C genotypes 1, 2, 3, and 4 using a low-cost fixed-dose combination tablet of generic sofosbuvir and daclatasvir – a multicenter phase 3 clinical trial

 

         بازتاب مطالعه در سایت Medscape

 

کاهش شدید هزینه درمان هپاتیت سی در ایران با تولید بموقع «سووداک»


در زمان تولید داروی سووداک هیچ یک از شرکتهای دارویی به علت کم شمار بودن مصرف کنندگان آن که ناشی از عدم شناسایی کامل مبتلایان هپاتیت سی بود،  حاضر به تولید دارو نشدند. حتی شرکتهایی که بعدا دارو را تولید کردند به علت فروش کم آن تصمیم به قطع تولید گرفتند. بر اساس آمارنامه  فروش دارو سازمان غذا و دارو در سال 1395،  حدود 6300 بیمار، در سال 1396 حدود 5900 بیمار و در سال 1397 حدود 4900 بیمار مبتلا به هپاتیت سی با سووداک درمان شدند.  این ارقام، در مقایسه با داروهای دیگر که فروش میلیونی دارند ، چندان جذابیت اقتصادی برای شرکتهای دارویی نداشت. لذا پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران بسیار بموقع، اقدام به تاسیس شرکت دانش بنیان «فن آوران روژان محقق دارو» ، ثبت داروی سووداک  و تولید آن با همکاری شرکت داروسازی دکتر عبیدی کرد.

این اقدام بموقع  شرکت فن آوران روژان محقق دارو ، موجب کاهش شدید هزینه درمان هپاتیت سی در ایران از 75 میلیون تومان به 7.5 میلیون تومان در روزهای نخست و  یک و نیم میلیون تومان در حال حاضر شد در حالی که از هیچ حمایت دولتی نیز بهره مند نبود.

 

درمان رایگان صدها بیمار مبتلا به هپاتیت سی با «سووداک»

 شرکت دانش بنیان «فن آوران روژان محقق دارو» پس از ورود  «سووداک» به داروخانه های کشور و دسترسی آسان بیماران مبتلا به هپاتیت سی به این دارو، در گام بعدی، با اجرای «طرح پایلوت درمان رایگان هپاتیت سی افراد در گروه های پرخطر» شامل زندانیان، معتادان تزریقی، افراد دارای سابقه مصرف مواد، مبتلایان اچ آی وی و افراد مبتلا در حاشیه شهرها و گرفتار آسیبهای اجتماعی، اقدام به درمان رایگان بیش از 500  فرد مبتلا  تا کنون کرده است

همچنین در «طرح پایلوت برنامه ملی کنترل شهر به شهر هپاتیت سی» که از رفسنجان شروع شده، داروی «سووداک»  پس از مناقصه شرکتهای دارویی تولید کننده داروی درمان هپاتیت سی، با کمترین قیمت (750 هزار تومان برای دوره سه ماهه درمان)، بدون بهره مندی از هر گونه بودجه دولتی طرح های ملی و صرفا با کمک صد در صدی خیرین شهر رفسنجان برای درمان رایگان مبتلایان هپاتیت سی مورد استفاده قرار گرفته است.

اکنون صدها بیمار با «سووداک» ، به صورت رایگان درمان شده اند و این دارو با کیفیت بسیار بالا ، قابلیت صادرات دارد.

«سووداک» الگویی موفق از اقتصاد مقاومتی در فناوری دارویی

رهبر معظم انقلاب اسلامی، همواره علم را سرمایه ای جوشان و بی پایان برای ایران توصیف کرده و با تاکید بر عدم توقف شتاب حرکت علمی کشور، شرکت های دانش بنیان را از بهترین مظاهر و موثرترین مولفه ها برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی توصیف کرده اند.

ساخت داروهای مورد نیاز و کاهش شدید وابستگی ایران به داروهای خارجی بویژه در شرایط تحریم، می تواند پیشگام تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی باشد. 

هم اکنون  55 درصد مواد اولیه و مؤثره مورد نیاز دارویی و بیش از ۹۷ درصد داروهای مصرفی کشور در داخل تولید می شود . از مجموع  2300 قلم دارو بر حسب مولکول دارو که در ایران به ثبت رسیده  ، ۱۷۵۰  قلم تولید داخل و ۵۵۰ قلم وارداتی است.

با این وجود هنوز مسیری طولانی تا رسیدن به هدف بی نیاز کردن کشور از داروهای خارجی بسیار گران قیمت شماری از بیماری ها در پیش است. حمایت همه جانبه از محققان علوم پزشکی در تولید داروهای مورد نیاز داخلی، تقویت شرکتهای دانش بنیان و رفع موانع چالش برانگیز فعالیت آنها، یکی از مهمترین نیازها برای رسیدن به این هدف است.

داروی ایرانی درمان هپاتیت سی به نام «سووداک» نیز که بدون بهره مندی از بودجه طرح های ملی پژوهشی به تولید انبوه رسیده و در دسترس بیماران قرار گرفته است ، تنها نمونه ای از تلاش پژوهشگران ایرانی و اعضای هیات علمی دانشگاه ها برای ترجمان دانش،  کاربردی کردن نتایج تحقیقات با تولید محصولات دانش بنیان و کمک به تحقق کامل اقتصاد مقاومتی در راستای تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی است.
 

انتهای پیام

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی