سلیاک

سه دهه قبل ، بيماري سلياک عمدتاً بيماري مربوط به کودکان محسوب مي شد . بیماری که با اسهال مزمن خود را نشان مي دهد و منجر به سوء جذب مي شود. با پيشرفت دانش ايمن شناسي و کشف پادتن ها  (آنتي بادي ها) عليه گلوتن (پروتئين موجود در گندم و جو) در خون افراد مبتلا، امکان مطالعه بهتر بيماري فراهم گردید و به اين ترتيب مشخص  شد اين بيماري نشانه ها و تظاهرات بسيار متنوعي دارد و تقريباً در همه سنين يافت مي شود . همچنين مشخص شد که فراواني بيماري بيشتر از آني است که در گذشته تصور مي شد.

با توجه به زمينه هاي ژنتيک بيماري و این که شيوع بيماري در مناطق مختلف دنيا متفاوت است، نخستين پژوهشها براي تعيين فراواني بيماري سلياک در  ایران و همچنين در افرادي که با نشانه هاي مختلف بررسي مي شدند، در حدود بيست سال پيش توسط مرکز تحقیقات بيماري هاي گوارش شروع شد. در این پژوهش ها، براي اولين بار ميزان شيوع و شکل تظاهر و علائم باليني و درمان آن مورد بررسی قرار گرفت.

تحقيقات  به عمل آمده ، به عنوان پايان نامه فارغ التحصيلي برخی دستياران داخلي و يا دستياران فوق تخصص گوارش و کبد در پژوهشکده  بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، به انجام رسيده و تاکنون تعداد 20 مقاله علمي فقط در اين موضوع منتشر شده است.

بر اساس اين پژوهش ها مشخص شد که حدود یک درصد ايرانيان به سلياک مبتلا هستند و بسياري از اين افراد يا نشانه اي ندارند ، يا نشانه هاي باليني بسيار کمي دارند.

مطالعات بعدي، همراهي بيماری سلياک با بيماری ديگر از جمله بيماری هاي خود ايمني کبدي را نشان داد.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی