مجری بزرگترین مطالعه پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی و سکته های قلبی و مغزی در ایران با هشدار نسبت به افزایش سهم این بیماری های از کل مرگ در ایران به 44 درصد، از مرگ قلبی عروقی 174 هزار ایرانی طی سال گذشته در کشور خبر داد.

به گزارش پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر رضا ملک زاده با بیان این که بیماری های قلبی عروقی (ایسکمیک قلبی، سکته مغزی، فشار خون بالا و ...) از 30 سال گذشته تا کنون همچنان علت نخست مرگ و ناتوانی ناشی از بیماری ها در جهان و ایران هستند، گفت: بر اساس نرخ مرگ استاندارد شده سنی، سال گذشته، از هر 100 هزار ایرانی، 277 نفر جان خود را بر اثر بیماری های قلبی - عروقی از دست داده اند.

افزایش دو برابری مرگهای ناشی از بیماری های قلبی عروقی در ایران
افزایش سهم بیماری های قلبی عروقی از کل علل مرگ به 44 درصد

نویسنده همکار مطالعه جهانی بار بیماری های قلبی عروقی افزود: شمار مرگهای ناشی از این بیماریها طی 30 سال گذشته در ایران، از 89 هزار و 211 به 173 هزار و 600 مورد رسیده و بیش از دو برابر شده است!

به گفته دکتر ملک زاده، سهم مرگهای ناشی از بیماری های قلبی عروقی در ایران از کل علل مرگ ، از 25 درصد در سال 69 به بیش از 44 درصد در سال گذشته افزایش یافته است.

سهم مردان و زنان ایرانی از مرگهای ناشی از بیماری های قلبی عروقی

وی گفت: 42 و 48 درصد از کل علل مرگ در مردان و زنان ایرانی طی سال گذشته ناشی از بیماری های قلبی عروقی بوده است؛ به طوری که بیش از 94 هزار مرد  و بیش از 79 هزار زن طی سال گذشته جان خود را بر اثر این بیماری ها از دست دادند. بر اساس نرخ استاندارد شده سنی مرگ،  288 مرد از هر 100 هزار و 268 زن از هر 100 هزار نفر سال گذشته بر اثر این بیماری ها فوت کردند.

ایسکمیک قلبی، سکته مغزی و فشار خون بالا عامل 93 درصد مرگهای قلبی عروقی ایران

افزایش سه برابری مرگهای ناشی از فشار خون بالا در کشور !

دکتر ملک زاده، افزود: ایسکمیک قلبی با 59  درصد (102 هزار)، سکته مغزی با 23 درصد (41 هزار) و فشار خون بالا با 10 درصد (18هزار)، مجموعا  با سهم 93 درصدی، سه رتبه نخست را در بین علل مرگهای ناشی از بیماری های قلبی عروقی طی سال گذشته در ایران داشته اند که در طول سه دهه گذشته نیز رتبه های خود را به شکلی پایدار حفظ کرده اند.

استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: علی رغم کاهش بسیار ناچیز نرخ مرگ استاندارد شده سنی ناشی از ایسکمیک قلبی (4 درصد) و سکته مغزی (یک درصد) طی سه دهه گذشته اما ، مرگهای ناشی از فشار خون بالا، از بیش از 6 هزار به بیش از 18 هزار رسیده و سه برابر شده و سهم آن از کل علل مرگهای ناشی از بیماری های قلبی عروقی سه درصد افزایش یافته است!

بی خبری نیمی از مبتلایان فشار خون بالا از ابتلا به بیماری

دکتر ملک زاده افزود: افزایش سه برابری مرگهای ناشی از فشار خون بالا درحالیست که  نیمی از جمعیت ایران با رسیدن به سن ۵۵  سالگی مبتلا به فشار خون بالا می شوند؛ نیمی از مبتلایان به فشار خون بالا از بیماری خود بی خبرند، تنها ۵۰ درصد مبتلایان که از بیماری خود خبر دارند، فشار خونشان کنترل می شود و در بین افرادی که فشار خونشان کنترل می شود نیز، فقط  ۵۰ درصد کاملا درمان و فشار خونشان طبیعی می شود. بر اساس آخرین پژوهشهای انجام شده جهانی،  فشار خون بالاتر از ۱۲ روی ۸ ، غیر طبیعی و نیازمند کنترل است.

به گفته وی، این آمار نگران کننده درحالیست که سکته های قلبی و مغزی با کنترل فشار خون بالا، 25 درصد کاهش می یابد.

سهم 32 درصدی بیماری های قلبی عروقی از مرگهای زودرس ایران

 دکتر ملک زاده ، روند مرگهای زودرس در ایران را نگران کننده خواند و گفت:  حدود نیمی از 380 هزار مرگ سالانه در ایران زودرس (زیر 70 سال) و خیلی زودرس (زیر 50 سال) است که سهم بیماری های قلبی عروقی و سکته های قلبی و مغزی از مرگهای زودرس، 32 درصد است.

سن سکته قلبی در ایران 10 سال پایین تر از میانگین جهانی
15 درصد جانباختگان بر اثر سکته قلبی در ایران، زیر 55 سال!

به گفته مجری اصلی بزرگترین مطالعه پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی و سکته های قلبی و مغزی در ایران، حدود 30 درصد ایرانی ها به دلیل سکته قلبی و 15 درصد به علت سکته مغزی فوت می کنند و این روند در حال افزایش است. 15 درصد ایرانی هایی که بر اثر سکته قلبی فوت می کنند، زیر ۵۵ سال هستند! در مجموع، سن سکته قلبی در ایران ۱۰ سال پایین تر از میانگین کشورهای اروپایی است.

خطر کنترل نشدن بیماری های قلبی عروقی در اپیدمی کرونا به دلیل خودداری بیماران از مراجعه به مطبها

دکتر ملک زاده گفت: روند افزایشی مرگهای زودرس ناشی از بیماری های قلبی عروقی درحالی نگران کننده است که هم اکنون برخی از مبتلایان به بیماری های قلبی عروقی و فشار خون بالا ، از ترس ابتلا به کرونا، از مراجعه به مطب پزشکان خودداری می کنند و این امر ممکن است بیماران را با خطر کنترل نشدن بیماری و بروز سکته های قلبی و مغزی مواجه کند.

بیماری های قلبی عروقی، قاتل شماره یک جهان:
523 میلیون مبتلا و 18.5 میلیون مرگ! / سهم 16 درصدی از کل علل مرگ در جهان

استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: آمار فاجعه بار مرگهای زودرس ناشی از بیماری های قلبی عروقی  در ایران درحالیست که بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، این بیماری ها در اغلب نقاط جهان نیز قاتل شمار یک به شمار می روند؛ به طوری که بروز این بیماری ها از 271 میلیون در سال 1990 به 523 میلیون مورد در سال 2019 رسیده و دو برابر افزایش داشته است. همچنین با افزایش پیوسته مرگهای ناشی از بیماری های قلبی عروقی در جهان، شمار آنها از 12 میلیون به بیش از 18.5 میلیون مورد افزایش یافته است تا این بیماری ها، 16 درصد از کل علل مرگ در جهان را تشکیل دهند.
به گفته وی، همچنین «سالهای عمر همراه با ناتوانی و معلولیت بر اثر بیماری های قلبی عروقی در جهان، دو برابر افزایش یافته و از 17 میلیون به 34 میلیون سال رسیده که بسیار قابل توجه است.

ایسکمیک قلبی، سکته مغزی، فشار خون بالا، پیشتاز مرگهای ناشی از بیماری های قلبی عروقی در جهان

وی همچنین اعلام کرد: ایسکمیک  قلبی ، با بروز 197 میلیون مورد، 9.4 میلیون مرگ (ازمجموع 18 میلیون مرگ کل بیماری های قلبی عروقی)، سکته مغزی با 101 میلیون مورد بروز یافته و 6.5 میلیون مرگ و فشار خون بالا  با 18.6 میلیون مورد بروز یافته و 1.6 میلیون مرگ ،  پیشتاز مرگهای ناشی از بیماری های قلبی عروقی در جهان هستند که طی سه دهه گذشته با افزایش پیوسته مواجه بوده اند. البته  این افزایش می تواند علاوه بر شدت بروز عوامل خطر این بیماری ها، تا حدودی متاثر از رشد جمعیت و پیری جمعیت باشد.

عوامل خطر بروز بیماری های قلبی عروقی

رییس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، مصرف تریاک، دخانیات، الکل، غذاهای پرچرب، ، نمک زیاد، پرخوری ، کبد چرب، کم تحرکی ، ورزش نکردن، اضافه وزن و چاقی دیابت، سبک زندگی ناسالم ، آلودگی هوا و علل ارثی را از جمله عوامل خطر بروز بیماری های قلبی عروقی نام برد و به تشریح برخی از مهمترین این عوامل و شدت بروز آنها در ایران پرداخت.

مصرف نمک 12 درصد مردم ایران در محدوده سالم!

وی گفت: مصرف روزانه نمک در کشور بیش از دو برابر استاندارد جهانی ( ۵ گرم در دنیا و 11 گرم در ایران) است. مصرف نمک تنها ۱۲ درصد مردم ایران،  محدوده سالم را رعایت می کند.

میانگین چربی خون بد ایرانی ها، 50 میلی گرم بالاتر از میانگین جهانی
وقوع بیش از 50هزار مرگ زودرس سالانه بر اثر چربی خون و فشارخون بالا در ایران

وی همچنین نسبت به میانگین بالای چربی خون بد  LDL/ Low Density Lipoprotein) یا  Non- HDL cholesterol) که زمینه ساز ابتلا به کبد چرب و بروز سکته های قلبی و مغزی است هشدار داد و گفت: ایران یکی از کشورهای دارای سطح بالای چربی  خون بد در جهان است. میانگین  چربی خون بد  که بهتر است کمتر از ۷۰ میلی گرم باشد، در مردان ایرانی ، حدود ۱۲۴ میلی گرم و  در زنان  ایرانی حدود ۱۲۰ میلی گرم است که نسبت به چهار دهه گذشته نسبتا ثابت مانده است. این درحالیست که  چربی خون بالا  و  فشار خون بالا  با هم ، نقش بسیار اساسی در وقوع بیش از ۴۰ هزار مرگ زودرس ( زیر ۷۰ سال) و حدود ۱۰ هزار مرگ خیلی زودرس (زیر ۵۰ سال ) در ایران دارند.

افزایش افراد چاق و دارای اضافه وزن در ایران به 30 میلیون نفر

رییس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، پرخوری، افزایش چاقی و کم تحرکی در ایران را به عنوان عامل مهم  بیماری های قلبی عروقی، یک نگرانی جدی توصیف کرد و گفت: میزان مصرف کالری در ایران طی دهه گذشته از 2 هزار کالری به 3 هزار کالری رسیده است. درحالی که ۸۰ درصد ایرانی ها تحرک بدنی کافی ندارند، شمار افراد چاق و دارای اضافه وزن در ایران به 30 میلیون نفر افزایش یافته است. طی چهار دهه گذشته تعداد افراد چاق 5.5 برابر و شمار افراد دارای اضافه وزن در ایران 3.5 برابر شده است.

افزایش 63 درصدی شیوع دیابت به عنوان عامل خطر سکته های قلبی در ایران

دکتر ملک زاده با هشدار نسبت به افزایش 63 درصدی شیوع دیابت طی دهه گذشته به عنوان یکی از عوامل خطر سکته قلبی و مرگهای زودرس در ایران گفت: در حال حاضر 12 درصد جمعیت ایران مبتلا به دیابت و 25 درصد در مرحله پیش دیابت هستند و با ادامه این روند که عمدتا به دلیل چاقی ، کم تحرکی و مصرف زیاد کروبوهیدراتهای تصفیه شده ( شکرها، غلات فرآوری شده  و ...) است، پیش بینی می شود یک چهارم تمام ایرانی‌ها  تا دو دهه آینده مبتلا به دیابت و نیازمند درمان شوند.

نقش موثر کبد چرب در بروز سکته های قلبی و مغزی

رییس انجمن متخصصین گوارش و کبد ایران با بیان این که عوارض جدی کبد چرب که عمدتا به دلیل پرخوری و کم تحرکی است، فقط  کبد را درگیر نمی کند، افزود: بیشتر افراد مبتلا به کبد چرب، حتی ممکن است تا آخر عمر با مشکل کبدی جدی مواجه نشوند، اما مستعد ابتلا به فشار خون بالا، قند خون،  سکته های قلبی و مغزی شوند؛ تا آن جا که مهمترین علت مرگ مبتلایان کبد چرب، سکته های قلبی و مغزی است و بیماری کبد چرب سهم عمده ای در سکته های قلبی و مغزی و در نتیجه ، مرگهای زودرس دارد.

نویسنده: فرشته هاشمی

انتهای پیام

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی