رییس پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران ، مطالعه سرطان مری و معده در شمال ایران ( GEMINI / Gastric and Esophageal cancer study in Northern Iran ) را یک الگوی موفق برای انجام تحقیقات مشابه در سایر کشورهای در حال توسعه توصیف کرد.

 

 

به گزارش پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر رضا ملک زاده، معاون تحقیقات وزیر بهداشت در نشست محققان بین المللی مطالعه سرطان مری و معده در شمال ایران (GEMIN) که  هشتم و نهم جولای 2019 / 17 و 18 مرداد ماه 98 ، در لیون فرانسه، مقر آژانس بین المللی تحقیقات سرطان برگزار شد، با یادآوری اهداف راه اندازی مطالعه سرطان مری و معده در شمال ایران گفت:  این مطالعه،  با هدف شناسایی عوامل  بروز و شیوع  سرطان های دستگاه گوارش فوقانی در استان های شمالی ایران و پیشگیری از آنها راه اندازی شد.

نماینده ایران در آژانس بین المللی تحقیقات سرطان افزود: اما دستاوردهای مطالعه سرطان مری و معده در شمال ایران  (GEMIN) طی سالهای بعد، از هدف اولیه نیز فراتر رفت و تبدیل به زیرساخت مهم تحقیقاتی در زمینه مراقبتهای بهداشتی، بیماری های مزمن غیرواگیر و نیز فرصتی برای سرمایه گذاری در جهت تربیت نیروی انسانی محقق متخصص و نیز تولید دانش جدید در زمینه این بیماری ها شد

وی دستاوردهای مطالعه سرطان مری و معده در شمال ایران را همچنین موجب شناخت بهتر سیاست گذاران نظام سلامت درباره اهمیت بیماری های مزمن و اولویت های سلامت در ایران و حتی کشورهای منطقه و جهان دانست.

 

نشست محققان بین المللی «مطالعه سرطان مری و معده در شمال ایران» در آژانس بین المللی تحقیقات سرطان- جولای 2019 - لیون فرانسه

 

مجری اصلی مطالعه بزرگ کوهورت گلستان، با اشاره به شکل گیری مطالعه  GEMINI با همکاری گسترده تیمی از محققان پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، مراکز تحقیقاتی داخلی و بین المللی  همچون موسسه ملی سرطان آمریکا ( NCI  )، آژانس بین المللی تحقیقات سرطان ( IARC )   گروه ژنتیک سرطان دانشگاه کمبریج انگلستان، موسسه کارولینسکا (سوئد)، دانشگاه گلاسکو (بریتانیا)، دانشگاه لیدز (بریتانیا)، دانشگاه جان هاپکینز (آمریکا)، دانشکده پزشکی مونت سینا (ایالات متحده) و دانشگاه تورنتو (کانادا) گفت: همکاری تحقیقاتی محققان بین المللی این مطالعه تا به امروز ادامه دارد.

 

 

دکتر ملک زاده در همین زمینه به پرتابل این مطالعه با عنوان  GEM Share / GEMINI Shared Repository  در موسسه ملی سرطان آمریکا (National Cancer Institute) به منظور ایجاد زمینه بهتر همکاری های مطالعاتی با سایر محققان از طریق ارائه طرح های تحقیقاتی پیشنهادی و سهولت بررسی این طرح ها اشاره کرد و گفت: در این پرتابل همچنین فهرست تمام پروژه ها و مقالات مرتبط با مطالعه GEMINI در دسترس است.

 

به گزارش پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، از جمله مطالعات زیر مجموعه مطالعه سرطان مری و معده در شمال ایران می توان به مطالعه  Golestan Cohort Study (GCS) ، POLYIRAN Liver Study ، POLYIRAN Study ، Golestan Case-Control Study (GCCS)   اشاره کرد.

  شمال ایران بخشی از کمربند سرطان مری و دارای بالاترین میزان این سرطان در جهان است. اولین گزارش ها در این زمینه، اوایل دهه 1970 و زمانی مطرح شد که تیمی از محققان دانشگاه تهران و دانشمندان آژانس بین المللی تحقیقات سرطان مطالعه ای را در این زمینه آغاز و اقدام به ثبت سرطان در این منطقه کردند.

گزارش محققان در این مطالعه  ، میزان بروز سرطان مری در بخش شرقی ساحلی دریای خزر (استان گلستان ) را 109 در هر 100 هزار مرد و 175 در هر 100 هزار زن ، ثبت کرد.

 

دکتر ملک زاده، سرپرست مطالعه، دکتر بوفتا از IARC ، دکتر داوسی از NCI ، سه عضو اصلی در  آغاز مطالعه سرطان معده و مری در شمال ایران

با نیمه تمام ماندن این مطالعه محققان بین المللی به دلیل تحولات سیاسی در ایران و وقوع انقلاب اسلامی، مطالعه اصلی سرطان معده و مری در شمال ایران توسط دکتر رضا ملک زاده، رییس پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران و تیم  پژوهشی وی در سال 1374 در استان اردبیل به دلیل شیوع  بالای سرطان معده در این منطقه اجرا و بعدها زمینه اجرای مطالعه کوهورت گلستان (مطالعه شناسایی عوامل شیوع بالای سرطان مری در شمال شرق ایران) شد.

مطالعه سرطان مری و معده در شمال ایران به عنوان یک مطالعه حاصل همکاری محققان ایرانی و بین المللی  تا کنون ادامه یافته است و علاوه بر تحقیقات در زمینه شیوع سرطانهای دستگاه گوارش فوقانی، به سایر بیماری های مزمن غیرواگیر همچون بیماری های قلبی عروقی، سکته های قلبی و مغزی و مرگ و میر ناشی از آن و ... می پردازد

نتایج این مطالعه که ثبت جهانی سرطانزایی نوشیدن چای و مایعات داغ و نیز سرطانزایی تریاک، دو دستاورد مهم آن در قالب مطالعه بزرگ کوهورت آینده نگر گلستان بوده و کسب مدال افتخار آژانس بین المللی تحقیقات سرطان توسط دکتر ملک زاده، مجری اصلی مطالعه را در 2018 به همراه داشته است ، حاکی از کاهش سرطان مری در شمال شرق ایران از 100 در هر 100 هزار  به 20 در هر 100 نفر (یک پنجم کاهش) در حال حاضر به دلیل بهبود اوضاع اقتصادی و اجتماعی منطقه است.

همچنین در تازه ترین نتایج تحقیقاتی حاصل از مطالعه کوهورت گلستان که توسط دکتر مهدی شیخ و همکارانش انجام  و برای  اولین بار در مجله معتبر بین المللی Gastroenterology منتشر شد ، یافته های بی سابقه ای از «تاثیر انفرادی و ترکیبی شش عامل خطر در بروز سرطان مری در پرخطرترین منطقه سرطان مری در جهان» ( استان گلستان) ارائه شد.

 

این یافته ها نشان داد بروز بالای سرطان مری در مناطق بسیار پرخطر نیازمند مواجهه طولانی مدت با ترکیبی از عوامل خطر است که این عوامل در منطقه پرخطر شمال شرق ایران شامل مصرف تریاک ، نوشیدن چای داغ، مصرف کم میوه و سبزیجات تازه، بهداشت نامناسب دهان و دندان، مصرف آب آشامیدنی غیربهداشتی و استفاده از سوختهای نفتی و بیوزیستی در فضای بسته داخل خانه است.

آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، نتایج مقاله  Individual and Combined Effects of Environmental Risk Factors for Esophageal Cancer Based on Results From the Golestan Cohort Study  را دارای پیامدهای بسیار مهمی در سلامت عمومی و سیاستهای پیشگیری از سرطان مری دانست و این تلاش را ستود.

 

انتهای پیام

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی