پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران ، علاوه بر فراهم سازی بهترین بستر پژوهش در زمینه بیماری های دستگاه گوارش ، نخستین و معتبرترین مرکز  ارائه دهنده دوره های آموزشی فوق تخصصی گوارش و کبد است . این پژوهشکده از زمان تاسیس تا کنون، اقدام به برگزاری دوره های فوق تخصصی گوارش و کبد کرده است.  سالانه 5 فلوی فوق تخصص گوارش و کبد در این پژوهشکده آموزش می بینند و تا کنون  135 فوق تخصص این رشته آموزش دیده اند که همگی جزو اعضاي هيأت علمي دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور هستند.

 

دوره فلوشيپ اندوسکوپي پيشرفته تشخيصي و درماني

این پژوهشکده همچنین اقدام به راه اندازی دوره فلوشيپ اندوسکوپي پيشرفته تشخيصي و درماني  برای پزشکان فوق تخصص گوارش و کبد ،  از سال 1385 کرده است که تا کنون 25 نفر (سالانه به طور متوسط دو فوق تخصص گوارش و کبد) موفق به طی این دوره پیشرفته شده اند.

 

دوره  آموزشي  اندوسکوپی کودکان

پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران بعلاوه، نخستین مرکز ارائه دهنده دوره هاي آموزشي کوتاه مدت برای پزشکان فوق تخصص کودکان  است و طی این دوره پیشرفته، فلوهای دوره فوق تخصص کودکان، طی مدت سه ماه آموزش های لازم را در این زمینه فرا می گیرند.  علاوه بر این، پزشکان فوق تخصص کودکان، از دوره های آموزشی استادان فوق تخصص گوارش و کبد پژوهشکده ، در زمینه اندوسکوپی کودکان ، در «مرکز طبی کودکان» دانشگاه علوم پزشکی تهران بهره مند می شوند.

 

برنامه هاي مستمر بازآموزي

ارتقای کمی و کيفی دوره فوق تخصص گوارش و کبد براي تربيت بهينه متخصصان اين رشته از اهداف بنیادی پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد به شمار می رود و در همین راستا اقدام به اجرای برنامه هاي مستمر بازآموزي با کيفيت بالا براي فارغ التحصيلان دوره تخصصی گوارش و کبد، فلوهاي اين رشته و دستياران داخلي با همکاري انجمن متخصصان گوارش و کبد ايران و نیز  ارتقای کيفيت آموزش در حيطه بيماري هاي گوارش و کبد ویژه  دانشجويان پزشکي عمومي و دستياران داخلي کرده است.

 

دوره های تخصصی پژوهشی:

پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین در عرصه تحقیقات، در حال حاضر مجری سه دوره آموزشی است:

 

دکتری تخصصی پژوهشی

دکتری تخصصی پژوهشی (PhD. by  Research ) یکی از مقاطع تحصیلی بالا در آموزش عالی است که به اعطای مدرک دکتری تخصصی پژوهشی می انجامد . این دوره مجموعه ای هماهنگ از فعالیتهای پژوهشی و آموزشی است که هدف از ایجاد آن تربیت پژوهشگران مسلط بر علوم مختلف، پل زدن بین علوم پایه و کاربردی با هدف ارتقای سلامت، ارتقای علمی مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها و احیای روحیه خودباوری پژوهشگران برای دستیابی به تازه های جهان دانش است.

محور اصلی فعالیتهای دوره دکتری تخصصی پژوهشی کسب دانش و مهارت از طریق پژوهش هدفمند و نوآوری در یک رشته خاص و  برطرف کردن کاستی های آموزشی دانشجویان این دوره است.

پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران در قالب آیین نامه اجرایی برنامه دکتری تخصصی پژوهشی، مصوبه سی و هشتمین جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی و با هدف جلوگیری از مهاجرت نیروهای مستعد علوم پزشکی ایران به خارج از کشور و کمک به پرورش پژوهشگران توانمند در این حوزه،  اقدام به جذب و تربیت پزشکان علاقه مند به تحقیق و پژوهش کرده و تا کنون موفق به آموزش  14 دانشجوی دکتری تخصصی پژوهشی شده است که 6 نفر از این تعداد ، فارغ التحصیل شده و 8 دانشجوی دکتری تخصصی پژوهشی نیز در حال تحصیل در این پژوهشکده هستند.

آیین نامه دکتری تخصصی پژوهشی

 

 پزشک پژوهشگر

بر اساس توافقنامه سال 93 وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در اجرای برنامه پزشک پژوهشگر ، پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، با هدف تربیت متخصصان علوم پزشکی پژوهشگر ، حفظ نیروهای نخبه علاقه مند به تحقیقات پزشکی و جلوگیری از مهاجرت آنها به خارج از کشور، اقدام به برگزاری این دوره در قالب آیین نامه اجرایی برنامه پزشک پژوهشگر کرده است . هم اکنون سه  پزشک پژوهشگر در حال تحصیل در پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند.

آیین نامه پزشک پژوهشگر

 

پسا دکتری (POST  DOCTORATE)

دوره پسادکتری در راستای تحقق اهداف نقشه علمی دانشگاه در حوزه فعالیت های دانشگاهی و به منظور توسعه زیرساختهای منابع انسانی پژوهشی و فراهم آوردن شرایط مناسب جهت ارائه بسته های تکمیلی آموزشی در حیطه خدمات آکادمیک،  در معاوت پژوهشی دانشگاه ها تعریف شده است.

این دوره برای ارتقای توانمندی های آکادمیک دارندگان مدارک دکتری تخصصی  و یا دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی بالینی در یک زمینه خاص مرتبط با فعالیت های مراکز تحقیقاتی دانشگاه و با در نظر گرفتن مفاد دستورالعمل برگزاری دوره پسادکتری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار می شود.

پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران  با هدف تربیت پزشکان علاقه مند به تحقیقات در زمینه بیماری های گوارش و کبد، اقدام به جذب دارندگان مدارک دکتری تخصصی و نیز دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی بالینی در  قالب آیین نامه  جذب داوطلبان  پسا دکتری کرده است. هم اکنون سه پزشک در حال تحصیل در دوره پسادکتری پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد هستند.

آیین نامه جذب داوطلبان پسادکتری

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی