پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران را با بیش از دو دهه سابقه فعالیت و برخورداری از متخصصان و محققان زبده در  زمینه بیماری های گوارشی،  می توان یکی از موفق ترین مراکز تحقیقاتی دانست که علاوه بر انجام تحقیقات مرتبط، اقدام به درمان کلیه بیماری های گوارشی  کرده است.

با تلاش محققان و متخصصان این پژوهشکده، داروی ترکیبی سووداک برای درمان قطعی مبتلایان هپاتیت C  تمام ژنوتیپ ها ، تولید شد و هراس مبتلایان از عوارض سخت و گاه غیرقایل جبران این بیماری، برای همیشه پایان یافت؛ به طوری که با تولید این داروی ارزشمند، تا کنون صدها فرد مبتلا به هپاتیت C تحت درمان با داروی سووداک ، بهبود قطعی یافته اند و مابقی مبتلایان نیز، درحال طی دوره درمانی هستند.

پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران علاوه بر درمان تعداد بسیاری از مبتلایان هپاتیت C ، به عنوان اولین و تنها مرکز تحقیقاتی به شمار می رود که برنامه  ملی و جامع ریشه کنی این بیماری را با اولویت بخشی به درمان زندانیان مبتلا در دست اجرا دارد و امیدوار است که ظرف چند سال آینده بیماری هپاتیت C را مطابق برنامه سازمان بهداشت جهانی برای ریشه کنی هپاتیت C تا سال 2030، در ایران ریشه کن کند.

پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران در راستای کمک به ریشه کنی بیماری هپاتیت C، همچنین برنامه ثبت بیماری هپاتیت C را به اجرا درآورده است که این برنامه می تواند بانک اطلاعاتی ارزشمندی برای تحقیقات پزشکی ایران در درمان این بیماری و کمک به سیاستگذاری های نظام سلامت در این زمینه باشد.

این پژوهشکده توانست برای نخستین بار، با ایجاد شبکه پزشکان درمانگر هپاتیت C، دسترسی مبتلایان ابن بیماری در سراسر کشور به پزشکان و متخصصان را امکانپذیر سازد تا مبتلایانی که ضمن تحمل رنج بیماری، باید هزینه های سفر به پایتخت و دشواری اقامت را نیز متحمل می شدند، تحت درمان در محل زندگی خود قرار گیرند.

پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد همچنین شرایطی را فراهم کرده است تا مبتلایان هپاتیت C که با شرایط دشوار مالی مواجه هستند، از خدمات و کمکهای این مرکز تحقیقاتی برای ارائه داروی رایگان بهره مند شوند.

بیماران مبتلا به هپاتیت C می توانند برای دریافت خدمات درمانی پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد روزهای یکشنبه و پنجشنبه هر هفته به مجتمع درمانی «شهید داستانی» بیمارستان شریعتی تهران مراجعه کرده و ضمن بهره مندی از خدمات آزمایشگاهی مرکز برای تشخیص بیماری، از خدمات درمانی آن نیز بهره مند شوند.

 علاوه بر درمان امیدبخش و قطعی هپاتیت C، تلاش فراوان و موثر محققان و متخصصان پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد برای شناسایی مبتلایان سلیاک در سراسر ایران را می توان یکی از برجسته ترین فعالیت های تحقیقاتی و نیز درمانی این پژوهشکده دانست.

پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، به منظور شناسایی و حمایت از بیماران مبتلا به سلیاک،  انجمن حمایت از بیماران مبتلا به سلیاک  ایران را  در آبان ماه سال ۱۳۹۱ ایجاد کرد. این انجمن تلاش همه جانبه ای را در راستای تامین رفاه بیماران مبتلا به سلیاک از طریق  ایجاد ارتباط با دستگاههای مربوطه جهت فراهم آوردن شرایط مناسب رفاهی بیماران سلیاک،  همکاری ، هماهنگی و تشویق کارخانجات و شرکتهای مربوطه برای تهیه و توزیع فرآورده های فاقد گلوتن،  ارائه خدمات آموزشی به بیماران سلیاک و خانواده آنها و آگاه سازی افکار عمومی در مورد بیماری سلیاک،  ایجاد بانک اطلاعاتی بیماران سلیاکی در کشور،  تشویق و حمایت از انجام مطالعات علمی در مورد بیماری سلیاک از طریق مراکز تحقیقاتی گوارش و تلاش در جهت جلب حمایتهای مالی و معنوی از بیماران سلیاک از طریق  خیرین، نهادهای دولتی و غیردولتی که مایل به کمکهای مالی به بیماران سلیاکی هستند ، صورت داده است.

پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران را می توان تنها پژوهشکده ای دانست که موفق به انجام تمام این اقدامات برای بیماران مبتلا به سلیاک شده است و به مدد این اقدامات، تا کنون 5000 هزار بیمار مبتلا به سلیاک را تنها ظرف بیش از یک سال، شناسایی و ثبت کرده است.

بیماران مبتلا به سلیاک می توانند روزهای سه شنبه، برای درمان به درمانگاه سلیاک  بیمارستان شریعتی  تهران مراجعه کنند و ضمن انجام امور درمانی جهت پیگیری روند سلامتی خود، وارد برنامه ثبت بیماری سلیاک پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران شوند.

پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران  همچنین، قطب درمان بیماری آشالازی در ایران است. نخستین پژوهش های مهم و مورد استناد در مورد بیماری آشالازی در ایران توسط محققان این مرکز انجام و منتشر شده است.

هم اکنون گروه پژوهشی آشالازی وابسته به پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران با مسوولیت دکتر ميکائيلي، فوق تخصص گوارش و کبد و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و همکارانش، فعاليتهاي پژوهشي خود را در اين حوزه  متمرکز کرد ه اند.

طی دهه گذشته، پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد علوم پزشکی تهران، با ایجاد سیستم ثبت بیماری آشالازی، ضمن شناسایی مبتلایان این بیماری نادر در کشور، تشکیل بانک اطلاعات و مراقبت 10 ساله جهت پیشگیری از تشدید بیماری و کمک به تکمیل فرایند درمان آنها، به تولید دانش در این زمینه و ارتقای سطح درمان آشالازی کمک کرده است.

بیماران مبتلا به آشالازی، می توانند برای بهره مندی از خدمات تشخیصی و درمانی ، چهارشنبه هر هفته به کلینیک بیماران آشالازی واقع در درمانگاه شهید داستانی بیمارستان شریعتی تهران مراجعه کنند.

انتهای پیام

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی