دبیر علمی هجدهمین کنگره گوارش و کبد ایران با اشاره به دلایل ابتلا به یبوست گفت: ‌برای پیشگیری و مبارزه با این بیماری باید فعالیت فیزیکی روزانه سرعتی داشت

به گزارش پژوهشکده گوارش و کبد دانشکاه علوم پزشکی تهران  دکتر اکرم پورشمس در افتتاحیه هجدهمین کنگره گوارش و کبد ایران  که صبح چهارشنبه 9 آبان در سالن همایشهای رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران گشایش یافت افزود:  شایع‌ترین دلیلی که سبب بروز یبوست می‌شود تنبلی روده است و  این مسأله به ندرت به علت کم‌کاری تیروئید یا بیماری انتهایی روده ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بخش اعظم تنبلی روده وابسته به عدم تحرک و ورزش است گفت:‌ انجام کارهای خانه و راه‌ رفتن عادی در رفع تنبلی روده تأثیری ندارد و  فرد باید فعالیت فیزیکی که با نفس نفس زدن و با افزایش ضربان قلب همراه است داشته باشد.

دبیر علمی هجدهمین کنگره گوارش و کبد ایران با تأکید بر این که ورزش کردن سبب کوک شدن روده و حرکت آن و در نتیجه ایجاد مدفوع نرم‌تر می‌شود، ادامه داد: مدفوع خشک به مقعد فشار می‌آورد و می‌تواند سبب فشار به رگ‌های این ناحیه نیز بشود . ایجاد رگ برجسته به این علت در محدوده مقعد را هموروئید می‌گویند و در صورتی که زخم یا خراشی ناشی از این خشکی مدفوع در محل مقعد ایجاد شود، فیشر یا شقاق نام دارد

دکتر پورشمس با بیان اینکه هم همورئید هم شقاق و فیشر می‌تواند سبب خونریزی در مقعد شود گفت:‌برای پیشگیری و مبارزه با این بیماری باید فعالیت فیزیکی روزانه سرعتی داشت و غذا چندان در درمان یبوست اثری ندارد.

وی خاطرنشان کرد: البته مصرف غذاهای فیبردار همچون انواع سبزیجات و میوه‌ها نوعی رژیم غذایی سالم بوده و علاوه بر اینکه در سلامت قلب و کنترل وزن و چربی مؤثر است می‌تواند تا حدودی نیز در رفع یبوست تأثیر بگذارد.

انتهای پیام

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی