دوره آموزش مهارتی و حرفه ای مراقبت پرستاری در بیماری های گوارش و کبد بزرگسالان که با پیشنهاد و پیگیری های مداوم پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران به تصویب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رسیده، با همکاری این پژوهشکده و معاونت پرستاری وزارت بهداشت از اردیبهشت ماه سال آینده آغاز به کار می کند.

دکتر رضا ملک زاده، رییس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران در نشستی با پرستاران که روز شنبه ، 13 بهمن ماه 97 با حضور مریم حضرتی، معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جمعی از اعضای هیات علمی فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد علوم پزشکی تهران در سالن کنفرانس این پژوهشکده برگزار شد، طی سخنانی گفت: دستیابی آحاد مردم به بالاترین و عادلانه ترین نظام سلامت در منطقه از اهداف سند چشم انداز بیست ساله کشور است که در این راستا رسالت مراکز بهداشتی و درمانی، پژوهشکده ها و مراکز تحقیقاتی، بهینه سازی، تضمین کیفیت و روزآمد کردن خدمات بالینی بیماری هاست.

وی همچنین فراهم کردن فرصت های آموزشی برای فارغ التحصیلان رشته های علوم پزشکی ، تولید و انتشار دانش مورد نیاز جامعه علمی، بیماران و مردم در زمینه بیماری های مختلف از جمله بیماری های گوارش و کبد جهت ارتقای سطح سلامت جامعه را از دیگر اهداف مهم آموزش در نظام سلامت و مراکز تحقیقاتی کشور برشمرد.

سلامت را نباید صرفا در بیمارستانها جست و جو کرد

دکتر ملک زاده با اشاره به شیوع بیماری های مزمن غیرواگیر و سهم 80 درصدی آن در علل مرگ و میر کلی در ایران و همچنین شیوع بیماری های گوارشی که علت تقریبا 10 هزار مرگ در ایران طی سال 2016 بوده است، اتخاذ سیاست های جامع در سطح ملی برای پیشگیری بهتر و درمان بموقع بیماری ها را یک ضرورت غیرقابل انکار توصیف و تاکید کرد: با بهره مندی از روشهای پیشرفته آموزش به مردم در زمینه پیشگیری از بیماری ها و مراقبتهای حین بیماری، و نیز ارتقای دانش تخصصی مراقبان نظام سلامت بویژه پرستاران، می توان از عود بسیاری از بیماری ها و مراجعه مکرر مردم به بیمارستانها به دلیل ناآشنایی با روشهای مراقبتی و نحوه مصرف داروها و در نهایت از تحمیل هزینه های بی دلیل بیماری ها به مردم کاست و زمینه ای را فراهم کرد که سلامت صرفا در بیمارستانها جست و جو نشود.

وی یکی از روشهای موثر برای دستیابی به این هدف را استفاده از توانایی و ظرفیت دانش و تخصص  پرستاران دانست و گفت: 15 سال پیش، در بازدیدی که از دانشگاه پنسیلوانیا داشتم متوجه شدم که بخش عمده ای از فعالیتهای درمانی و تحقیقاتی دانشگاه توسط پرستاران انجام می شود و همین امر سبب سرعت یافتن برنامه های پیشگیری و درمان بیماری ها شده است؛ لذا این برنامه را برای اجرا در ایران، پیشنهاد کردم که به دلایلی تاکنون به اجرا در نیامده است و امروز با پیگیری های فراوان  زمینه اجرای آن فراهم شده است.

اهداف برگزاری دوره آموزش مهارتی و حرفه ای مراقبت پرستاری در بیماری های گوارش و کبد بزرگسالان

رییس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد علوم پزشکی تهران با اشاره به اجرای دوره آموزش مهارتی و حرفه ای مراقبت پرستاری در بیماری های گوارش و کبد بزرگسالان توسط این پژوهشکده  از اردیبهشت ماه سال آینده، به تشریح جزئیاتی از آن پرداخت و گفت: این دوره که فراخوان آن بزودی اعلام خواهد شد، یکی از دوره های حرفه ای است که هدف آن تربیت پرستارانی با دانش و مهارتهای بهتر و تخصصی تر در زمینه بیماری ها، روش های تشخیصی و درمانی، مراقبت های لازم، آماده سازی و حمایت‌های روحی، جسمی و اجتماعی برای بزرگسالان مبتلا به بیماری های دستگاه گوارش در مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستان های دولتی، درمانگاه ها، کلینیک ها و بیمارستان های خصوصی، مطب ها و مراقبت در منزل در زمینه های بهداشتی، پیشگیری، درمانی، حمایتی، هماهنگی و توانبخشی است.

دکتر ملک زاده،  علاوه بر افزایش دانش و مهارت تخصصی پرستاران در زمینه خدمات تخصصی گوارش شامل اندوسکوپی و ..... ، به ذکر دیگر نتایج مهم اجرای این دوره پرداخت و در این زمینه، به حجم بالای مراجعه بیماران گوارش به مطبها و کلینیکهای تخصصی اشاره کرد و گفت: به اعتقاد من،  یک پرستار می تواند تا 30 درصد فعالیتهای یک پزشک در مطب را بر عهده گیرد. این امر سبب خواهد شد ضمن تسریع در رسیدگی به امور بیمارانی که به دلیل عدم امکان دسترسی به پزشکان در شرایط گوناگون ، با مشکلاتی مواجهند، آنها را در یافتن پاسخ بسیاری از پرسشهای مرتبط با مراقبت از بیماری مبتلابه، کمک کرد.

وی گفت: اجرای چنین برنامه ای ضمن کمک به اشتغال پرستاران ، به افزایش میزان درآمد آنها نیز کمک شایانی خواهد کرد.

نحوه شرکت در دوره و دریافت گواهینامه

به گفته وی، شرکت در دوره آموزش مهارتی و حرفه ای مراقبت پرستاری در بیماری های گوارش و کبد بزرگسالان، آزمون سراسری ندارد و پرستاران علاقه مند از طریق مصاحبه ، جذب دوره شده و در پایان گواهینامه دریافت می کنند. این دوره، شامل 72 ساعت برنامه آموزشی پرستاری تخصصی گوارش و 288 ساعت مهارت آموزی شامل آموزش تخصصی در بخشهای بالینی است.

اجرای برنامه «Master Public Health Research» در پرستاری

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، همچنین استفاده از ظرفیت دانش پرستاران در تحقیقات بیماری های گوارش و کبد را یکی دیگر از اهداف برگزاری دوره آموزش مهارتی و حرفه ای مراقبت پرستاری در بیماری های گوارش و کبد بزرگسالان ذکر کرد و گفت: در مراکز تحقیقاتی دنیا ، نیمی از کارهای تحقیقاتی توسط پرستاران انجام می شود. بر همین اساس ما بزودی در ایران، برنامه جدیدی را تحت عنوان  «Master Public Health Research»  برای پرستاران راه اندازی خواهیم کرد تا در تحقیقات بالینی مشارکت بیشتری کنند.

دکتر ملک زاده، اجرای این برنامه ها را ، تحولی مهم و تاثیرگذار در نظام پرستاری کشور دانست.

 

 

 

 

انتهای پیام

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی