پانکراتیت حاد یکی از شایع ترین بیماری های دستگاه گوارش نیازمند بستری است که در 80 درصد موارد ، بیماران، بدون عارضه بهبود می یابند. درمان اولیه بیمار شامل سرم رینگر لاکتات است و برای پیشگیری از عوارض عفونی، آنتی بیوتیک توصیه نمی شود. در کمتر از 20 درصد موارد، ممکن است پانکراتیت نکروزان حاد (ANP) ایجاد شود که 38 درصد بیماران در این موارد، نیاز به اقدام مداخله ای داشته و 15 درصد موارد نیز منجر به مرگ می شود.

 

ارائه دهنده دکتر آناهیتا صادقی، فوق تخصص گوارش و کبد، استادیار دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

چکیده:

 پانکراتیت حاد یکی از شایع ترین بیماری های دستگاه گوارش نیازمند بستری است که در 80 درصد موارد ، بیماران، بدون عارضه بهبود می یابند. درمان اولیه بیمار شامل سرم رینگر لاکتات است و برای پیشگیری از عوارض عفونی، آنتی بیوتیک توصیه نمی شود. در کمتر از 20 درصد موارد، ممکن است پانکراتیت نکروزان حاد (ANP) ایجاد شود که 38 درصد بیماران در این موارد، نیاز به اقدام مداخله ای داشته و 15 درصد موارد نیز  منجر به مرگ می شود.
گایدلاین 2018 که توسط انجمن اندوسکوپی اروپا منتشر شده ، ضمن ارائه راهنمایی هایی در این موارد ، تاکید دارد: زمانی که بیمار پانکراتیت حاد ، مشکوک به عارضه است، باید CT اسکن با کنتراست انجام و نسبت به عدم عارضه تکروز پانکراس و تجمع مایع، اطمینان حاصل شود. اما در اکثر موارد نیاز به نمونه برداری از طریق اندوسونوگرافی نیست

 

دریافت اصل مطلب

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی