تحقیقات نشان داده است با دادن پروبیوتیک ها به بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ می توان تعادل میکروبی در روده آنها را به سمت میکروب های مفیدتر جابجا و امکان بهبود پاسخ به درمان را فراهم کرد.

 

 

ارائه دهنده : دکتر محمد امانی، فوق تخصص گوارش و کبد،  عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

چکیده:

سرطان کولون از سرطان های شایع گوارشی در حال افزایش است. عوامل خطر این سرطان، شامل بالا رفتن سن، مصرف دخانیات و الکل، عدم تحرک کافی ، بالا بودن وزن ، مصرف گوشت قرمز و پروسس شده است.

یکی از مواردی که می توند خطر سرطان کولون (روده بزرگ) را افزایش دهد بهم خوردن میکروبیوم روده ای و ایجاد تغییر در ترکیب میکروب های روده است.

تحقیقات نشان داده اند که در بیماران مبتلا به سرطان روده ، برخی از میکروب های روده ای مثل فوزوباکترها و پتواسترپتوکک ها بیشتر از افراد طبیعی است.  شاید این میکروب ها از راه ایجاد التهاب باعث تغییر در روند سرطانی شدن روده می شوند. ضمن اینکه رشد این میکروب ها تعادل میکروبی را بهم میزند و امکان رشد میکروارگانیسم های مفیدتر را که می توانند جلوی التهاب و تغییرات سرطانی را بگیرند ، محدود می کند.

نکته مهم و قابل بررسی این است که با دادن پروبیوتیک ها به بیماران می توان این تعادل میکروبی را به سمت میکروب های مفیدتر جابجا و امکان بیشتر بهبود پاسخ به درمان را فراهم کرد.

 

دریافت ppt مطلب

دریافت  Pdf مقاله

مطالب مشابه