وجود چربی در کبد طبیعی است، اما اگر این میزان از چربی بیش از ۵ تا ۱۰ درصد وزن کل کبد شود، فرد به بیماری کبد چرب دچار شده‌ است؛ یعنی حالتی که کبد در شکستن چربی‌ها دچار مشکل شده و در نتیجه، چربی در کبد رسوب می کند.

آمارها حاکیست دست کم 30 درصد ایرانی ها کبد چرب دارند. نکته مهم آن است که عوارض جدی کبد چرب، فقط کبد را درگیر نمی کند ، بلکه بیشتر افرادی که کبد چرب دارند ، درحالی که ممکن است تا آخر عمر  با مشکل کبدی جدی مواجه نشوند، اما می توانند مستعد ابتلا به سکته های قلبی و مغزی شوند؛ به طوری که مهمترین علت مرگ مبتلایان کبد چرب، سکته های قلبی و مغزی است و بیماری کبد چرب سهم عمده ای در سکته های قلبی و مغزی و در نتیجه ، مرگهای زودرس در کشور دارد.

 

علل بیماری:

علت اصلی بروز کبد چرب غیرالکلی ناشناخته است، ولی تعدادی از اختلالات بالینی معین به عنوان علل زمینه‌ای شناخته شده‌اند. چاقی بویژه چاقی دور شکمی،  از عوامل مهم ابتلا به کبد چرب غیرالکلی است به طوری که 70 درصد بیماران مبتلا به کبد چرب غیرالکلی را افراد چاق تشکیل می دهند. دیابت و بالا بودن چربی‌های خون نیز از علل زمینه‌ای بیماری است. عوامل مختلفی که باعث تغییر متابولیسم در بدن می‌شوند، شامل کاهش ناگهانی وزن، سوء تغذیه، تغذیه وریدی و گرسنگی طولانی مدت ممکن است باعث کبد چرب شوند. همچنین انجام بعضی از جراحی‌های شکم شامل برداشتن کیسه صفرا، برداشتن قسمتی از روده یا معده، جراحی روی لوزالمعده و مصرف بعضی از داروهای خاص شامل هورمون استروژن، کورتون (استروئیدها، آمیودارون، تاموکسی فن، والپروات سدیم) نیز از علل زمینه ساز کبد چرب هستند.

 

 علائم  بیماری:

هر چند که این بیماری هیچ علامت مشهودی ندارد اما در اغلب بیماران علائمی همچون  خستگی،  احساس ضعف،  تهوع،  گیجی و  عدم تمرکز، احساس درد در قسمت راست و بالای شکم، بزرگ شدن کبد، کاهش وزن  و در صورت ابتلا به سیروز کبدی علائمی چون زدی پوست و چشم ها، نارسایی کبدی، خونریزی داخلی، کاهش وزن ماهیچه ها مشاهده می شود.

 

عوامل خطر بیماری:

به‌طور کلی عوامل خطر بیماری کبد چرب غیرالکلی، شامل مصرف غذاهای پرچرب ، رژیم غذایی نادرست، استرس، مصرف دارو بیش از حد معمول، مصرف غذاهای فست فودی (سوسیس، کالباس، سس، پیتزا و…)،  چاقی و اضافه وزن بویژه چاقی دور شکم، عدم فعالیت فیزیکی کافی، طیفی از بیماری‌ها مانند کلسترول بالا ، سطح بالای تری گلیسیرید در خون ، سندرم متابولیک ، سندرم تخمدان پلی کیستیک ، آپنه، دیابت نوع ۲ ، کم کاری تیروئید، کم کاری غده هیپوفیز هستند

 

تست های تشخیصی بیماری:

معاینات بدنی: بررسی وضعیت شکم، بررسی سابقه علائمی مانند خستگی، کاهش اشتها و کاهش وزن، و سایر علائم و زمینه های ابتلا به کبد چرب.

 تست های خونی: تست آنزیم های کبدی که همیشه اولین راه تشخیصی بیماری کبد چرب است

روش های عکسبرداری: عکس برداری به روش سی تی اسکن ،

 

درمان بیماری:

کبد چرب ، درمان دارویی بدان معنا که با مصرف یک یا چنددارو ، درمان  حاصل شود، ندارد؛  اما بیماران مبتلا به کبد چرب  با نظر پرشک متخصص، تحت درمان با قرص ترکیبی پلی پیل ( برای پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی افراد بالای 40 سال ) و یا قرص های کاهش دهنده چربی خون و  روزانه یک عدد آسپرین (80 میلی گرم) قرار می گیرند.  کاهش تدریجی وزن در افراد چاق ( کاهش ناگهانی وزن، این اختلال را تشدید می‌کند)، مصرف مرتب میوه و سبزیجات تازه، مصرف ویتامین E با دوز  ۴۰۰میلی‌گرم در روز (مصرف ویتامین E چون با خطر افزایش بیماری‌های قلبی همراه است،  در دراز مدت توصیه نمی‌شود) از دیگر اقدامات برای کنترل بیماری کبد چرب است.

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی