بیماری های عملکردی دستگاه گوارش Functional gastrointestinal disorders (FGID) شامل تعداد زیادی از اختلالات عملکردی است که می تواند همه بخشهای دستگاه گوارش را متاثر ساخته و منجر به افزایش حساسیت احشایی و اختلالات حرکتی دستگاه گوارش شود.

شایعترین اختلالات این گروه از بیماری ها شامل سندرم روده تحریک پذیر، یبوست مزمن و سوء هاضمه بدون زخم معده است که خود ، از شایع ترین اختلالات گوارشی در ایران هستند؛

این دسته از بیماریها اگرچه کشنده نیستند اما با توجه به شیوع بالا و با کاهش کیفیت زندگی و افزایش هزینه درمان می توانند بیماری های زیادی ایجاد کنند.

نزدیک به 20 درصد کل بیماران گوارشی مراجعه کننده به کلینیک های سرپایی گوارش و کبد در ایران را مبتلایان به بیماری های عملکردی گوارش تشکیل می دهند و این بیماری، از علل شایع انجام اندوسکوپی و کولونوسکوپی است.

پژوهش های متعددی در مورد میزان شیوع و درمان موثر این بیماری ها توسط محققان مرکز تحقیقات بیماری های گوارش پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران صورت گرفته و در حال انجام است.

 

 

 

هدف گروه پژوهشی بیماری های عملکردی دستگاه گوارش پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، ارتقای شناخت اختلالات عملکردی بیماری های دستگاه گوارش، بهینه سازی مدیریت بالینی برای این بیماران و توسعه و ارائه منابع آموزشی به منظور بهبود زندگی افراد مبتلا به اختلالات عملکردی گوارشی و اطلاع رسانی، کمک و حمایت از آنهاست.

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی