رییس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلام این که سرطانهای دستگاه گوارش، 30 درصد سرطان‌های کشور را تشکیل می دهند، از اختصاص 60 درصد بودجه و امکانات این پژوهشکده به مطالعه و تحقیقات در این زمینه خبر داد

 

به گزارش پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر رضا ملک‌زاده در نشست هیأت‌رئیسه با روسای بیمارستان‌ها و مراکز تحقیقاتی دانشگاه، گزارشی از عملکرد این پژوهشکده ارائه کرد و گفت:  پژوهشکده بیماری های  گوارش و کبد، علاوه بر تحقیق، در حوزه آموزش نیز فعالیت دارد و تاکنون 135 فوق تخصص گوارش و کبد در این پژوهشکده تربیت شده اند که در اقصی نقاط کشور و جهان فعالیت دارند  و همچنین دوره فلوشیپ اندوسکوپی پیشرفته تشخیصی و درمانی را برای تعداد زیادی از متخصصان داخلی اجرا کرده است.

وی بابیان اینکه تمامی آموزش‌ها و درمان‌های پیشرفته‌ دنیا در پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران ارائه می‌شود افزود: بسیاری از بیماران اورژانس بیمارستان شریعتی به دلیل بیماری‌های گوارشی مراجعه می‌کنند و این پژوهشکده دارای تیم درمانی است که شبانه روز به مردم  خدمت می‌کند.

رییس پژوهشکده بیماری های گوار و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، سپس به فعالیتهای تحقیقاتی آن اشاره کرد و گفت: گروه‌های تحقیقاتی دوازده‌گانه‌ این پژوهشکده در زمینه بیماری‌های شایع  گوارشی تحقیق می‌کنند.

وی درباره فعالیتهای مرکز تحقیقات سرطان های گوارش و کبد پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد به اجرای مطالعات کوهورت گلستان با همکاری محققان علوم پزشکی ایران و محققان بین المللی ،  انجام مطالعات متعدد برای تشخیص زودرس و درمان بموقع سرطان‌ها و ایفای نقش موثر  این مرکز تحقیقاتی در  ایجاد نظام ملی ثبت سرطان اشاره کرد که از ثمرات آن انتشار نخستین گزارش ثبت سرطان مبتنی بر جمعیت کل کشور با پوشش 98 درصدی جمعیت و ارائه آمار دقیق در مورد نرخ بروز و میزان شیوع سرطانهای شایع در هر استان و تایید آن جهت انتشار در معتبرترین مرجع بین المللی ثبت سرطان (سرطان در 5 قاره جهان) بوده که نتایج آن در اختیار سیاست‌گذاران نظام سلامت، متخصصان و محققان نیز قرار گرفته است.

دکتر ملک زاده در ادامه از اجرای مطالعه کوهورت پرشین با الگوبرداری و استفاده از تجربیات مطالعه کوهورت گلستان  به عنوان یکی از مهمترین فعالیتهای تحقیقاتی پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد نام برد و گفت:  در حال ایجاد بیوبانک مرکزی در دانشگاه علوم پزشکی تهران برای نگهداری متمرکز نمونه‌های آزمایشگاهی و دسترسی محققان به آنها برای توسعه تحقیقات هستیم.

رییس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد سپس به تحقیقات انجام‌شده در زمینه بیماری های کبد پرداخت و گفت:  مطالعات زیادی در زمینه هپاتیت ها و کبد چرب در پژوهشکده انجام شده و  برنامه حذف هپاتیت سی در استانها نیز آغاز شده است.

 وی با اشاره به اجرای پروژه «پلی پیل» (قرص پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی) توسط پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران و با همکاری محققان دانشگاه علوم پزشکی گلستان ، اصفهان و موسسات بین المللی تحقیقاتی در آمریکا و انگلیس که نتایج آن در مجله معتبر بین المللی لنست منتشر شده است ، گفت: مصرف منظم و مستمر قرص «پلی پیل» موجب کاهش بیش از 50 درصدی مرگ زودرس ناشی از بیماری های قلبی عروقی و سکته های قلبی و مغزی می شود.

به گفته رییس پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، اخبار مربوط به مطالعه پلی پیل ایران در بیش از 200 رسانه بین‌المللی منتشر شده است.

دکتر ملک زاده، بابیان این که تاکنون بیش از 200 مطالعه تحقیقاتی مهم در پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام و بیش از هزار مقاله توسط محققان این مرکز منتشر شده است افزود:  50 درصد مطالعات پژوهشکده، بین‌المللی است.

رییس پژوهشکده بیماری های گوارش  کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به ایجاد شبکه ارتباطی بین‌المللی در این پژوهشکده گفت: با بیش از 50 موسسه علمی و مرکز تحقیقاتی معتبر دنیا همکاری داریم و در شرایط تحریم موفق به جذب گرنت های متعددی شده ایم.

دکتر ملک زاده با تاکید بر این که پژوهش کالای لوکس و تجملاتی نیست که فقط در شرایط وجود منابع مالی کافی،  قابلیت اجرایی داشته باشد گفت: پژوهش یک ضرورت دائمی است و اتفاقا در شرایط سخت باید کار پژوهشی کرد ؛ چرا که هدف ما از انجام تحقیقات، پاسخ به نیازهای جامعه و رفع مشکلات سلامت مردم  است.

وی در پایان تاکید کرد : اگر خواهان کاهش مشکلات نظام سلامت هستیم باید به محققان اعتماد کنیم.

انتهای پیام

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی