• زمان : ۱۳۹۹/۴/۲۱،‏ ۹:۵۰
  • موضوع : اخبار
نتایج یک مطالعه آینده نگر مبتنی بر جمعیت که توسط محققان پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شده نشان داد: مصرف تریاک خطر مرگ زودرس در بیماران دیابتیک را 30 درصد افزایش می دهد.


به گزارش پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران به  گفته دکتر رضا ملک زاده، رهبر مطالعه کوهورت گلستان و نویسنده ارشد این مطالعه ، در حال حاضر 12 درصد جمعیت ایران مبتلا به دیابت و 25 درصد در مرحله پیش دیابت هستند.

استاددانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به افزایش 63 درصدی شیوع دیابت به عنوان یکی از علل مرگ زودرس و افزایش 73 درصدی ناتوانی ناشی از این بیماری طی دهه گذشته در ایران گفت: با ادامه روند شیوع دیابت در کشور، عمدتا به دلیل چاقی و کم تحرکی که خطر ابتلا به دیابت را دو برابر می کنند و نیز با مصرف زیاد شکر و شیرینی جات، پیش بینی می شود یک چهارم تمام ایرانی‌ها  تا دو دهه آینده مبتلا به دیابت و نیازمند درمان شوند و  نظام سلامت را تحت تاثیرات این بیماری قرار دهند؛ درحالی که دیابت با رعایت اعتدال در مصرف مواد غذایی، کاهش وزن و ورزش کافی، کاملا قابل پیشگیری است.

دکتر مهدی نعلینی، پزشک اپیدمیولوژیست و نویسنده اول مطالعه با بیان این که از بین 50 هزار فرد مورد مطالعه (دیابتیک و غیردیابتیک)، 8487 نفر (17 درصد) مصرف کننده تریاک (حداقل  یک بار در هفته و شش ماه  مصرف مداوم) بودند ، افزود: بیشتر این افراد شامل مردان، ساکنین روستا ، افراد دارای سطح اقتصادی پایین تر و فعالیت بدنی کمتر  بودند.

 

وی سپس به تعداد مصرف کنندگان تریاک در بین جمعیت مبتلا به دیابت اشاره کرد و گفت: بررسی های ما نشان داد  15.5 درصد از کل جمعیت مبتلا به دیابت در مطالعه (3548 نفر) ، سابقه مصرف طولانی مدت تریاک و مشتقات آن را به صورت کشیدن یا خوردن داشتند.

محقق پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که طی حدود 11 سال پیگیری  50 هزار شرکت کننده ، بیش از 7 هزار مرگ در مدت زمان اجرای مطالعه رخ داده است، گفت: در این مدت متاسفانه 27.5 درصد بیماران دیابتی جان خود را از دست دادند؛ در حالی که این رقم در افراد غیردیابتی فقط 13.1 درصد بود.

وی افزود: مقایسه شمار مرگها در بین بیماران دیابتی نشان می دهد 25 درصد بیماران دیابتیک بدون سابقه مصرف تریاک جان خود را از دست داده اند، اما این میزان در مصرف کنندگان تریاک، 40 درصد بوده است؛ بنابراین بیشترین مرگها مربوط به بیماران دیابتی مصرف کننده تریاک است

انتهای پیام

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی