پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران طی اطلاعیه ای اعلام کرد : ماده اولیه «والسارتان» مصرفی در قرص ترکیبی «پلی پیل » تولیدی شرکت البرز دارو، هیچ مشکلی ندارد

به گزارش پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران، داروی "والسارتان" که برای کنترل فشار خون و کمک به پیشگیری از نارسایی قلبی تجویز می‌شود به دلیل دارا بودن یک نوع ماده شیمیایی خطرزا و تاثیر احتمالی این ماده در بروز بیماری سرطان، از 22 کشور در حال جمع آوری است. اما ماده اولیه «والسارتان» مصرفی در قرص ترکیبی «پلی پیل » تولیدی شرکت البرز دارو،  از کشور هندوستان بوده و هیچ مشکلی ندارد. در مدارک ارسالی ، ماده ناخالصی مورد نظر ، کنترل و نبود ناخالصی در آن ، تایید شده است؛ بنابراین بدون نگرانی از مصرف قرص های پلی پیل V یا   ۲  که حاوی والسارتان است،  به همکاران پزشک و محققان نسبت به ادامه تجویز آن اطمینان کامل داده می شود.

شرکت دارویی نوارتیس اعلام کرده است قرص‌های دارای پوشش لایه نازک Valsartan/HCT و Sandoz Valsartan به دلیل اینکه از استانداردهای کیفی بالا برخوردار نیستند، جمع‌آوری می‌شود.

طبق اعلام این شرکت، قرار است داروهای ارسال شده به کشورهای آلمان، نروژ، فنلاند، سوئد، مجارستان، هلند، اتریش، ایرلند، بلغارستان، ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، بلژیک، فرانسه، لهستان، کرواسی، لیتوانی، یونان، کانادا، بوسنی و هرزگوین، بحرین و مالتا جمع‌آوری شود.

شرکت نوارتیس اعلام کرد: در تست‌های انجام شده روی مواد فعال دارویی والسارتان به وجود یک ناخالصی پی بردیم. این ناخالصی ماده شیمیایی NDMA شناخته شده که از خانواده‌ای با قابلیت سرطان زا بودن است.

 بررسی‌های انجام شده روی نمونه‌های حیوانی نشان می‌دهد ماده NDMA می‌تواند سمی باشد و به رشد تومورها در کبد، کلیه و مجاری تنفسی منجر شود. همچنین این ماده در مقدار مشخصی برای انسان مضر است.

 
کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو
نیز اعلام کرده است در بررسی‌های فوری سازمان غذا و دارو، مشخص شد که از بین ۱۷ شرکت تولیدکننده والسارتان در ایران،  شش شرکت ماده اولیه خود را از شرکت ژیجیانگ هواهای فارماکوتیکالز چین تامین کرده‌اند و دستور ریکال و جمع آوری محصول والسارتان این شش شرکت صادر شده و طبق فرآیند معمول ریکال از بازار دارویی جمع‌آوری و مرجوع خواهند شد.

این دستور تنها متوجه شش شرکت یاد شده است و داروی والسارتان تولیدی ۱۰ شرکت دیگر داخلی، کماکان در بازار دارویی کشور در دسترس خواهد بود و مشکلی برای مصرف آن نخواهد بود.

با توجه به فراخوان عمومی وزارت بهداشت نسبت به جمع آوری داروی والسارتان حاوی ماده سرطانزا، و نیز اقدام  سریع شرکت های تولید کننده ایرانی برای جمع آوری آن، می توان گفت که از این به بعد هر دارویی که از طریق داروخانه های سطح کشور عرضه می شود قابل مصرف است.

  «پلی پیل» یک قرص ترکیبی برای پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی و برخی بیماری های مزمن و محصول تحقیقات محققان پژوهشکده بیماری های گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران است که با حمایت بنیاد برکت تولید و وارد فارماکوپه ايران شده و پروانه توليد آن نیز به نام شرکت البرز دارو صادر شده است.

این دارو در دو نوع پلی پیل E شامل آسپرین (81 میلی گرم)، انالاپریل (5 میلی گرم)، آترواستاتین (20 میلی گرم) و هیدروکلروتیازید (12.5 میلی گرم)،  و  پلی پیل V (برای افرادی که دارای عارضه جانبی پلی پیل از جمله سرفه ناشی از انالاپریل استفاده می شود) شامل آسپرین (81 میلی گرم)، والسارتان (40 میلی گرم)، آترواستاتین (20 میلی گرم) و هیدروکلروتیازید (5.12 میلی گرم) عرضه می شود.

انتهای پیام                                                     

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی