مانومتری رکتوم

مانومتری رکتوم

تاریخ انتشار: : ۱۳۹۰/۲/۲۰ ۱۹:۴۱9197 مرتبه خوانده شدهمنتشر شده در شاخه: خدمات تخصصی و درمانی
موارد استفاده مانومتری در بیمارانی است که یبوست یا بی اختیاری مدفوع دارند. شایع ترین علل های بی اختیاری مدفوع ضایعات اسفنگتر ناحیه مقعد می باشد. بی اختیاری در خانمها به دلیل آسیب های حین زایمان و یا حتی حاملگی، شایع تر از مردان است. از جمله شایع ترین علل بی اختیاری می تواند اعمال جراحی در ناحیه مقعد (هموروئید، شقاق، فیستول) و نیز در بعضی از بیماری ها مانند بیماری دیابتیک یا بیماری هایی که در آن فرد دچار اختلالات مغزی هستند و ...). مانومتری می تواند قدرت اسفنکترهای مقعد را محاسبه کند و از طرف دیگر مانومتری مشخصات دیگر ناحیه مقعد و راست روده را ارزیابی می کند.
مانومتری میتواند در بررسی یبوست و هم در موارد خاص، قدرت تشخیصی دارد. برای انجام مانومتری معمولا بیماران، یک آمادگی مختصر برای خالی بودن ناحیه راست روده از مدفوع در روز قبل انجام می دهند.
زمان انجام مانومتری معمولا با توجه به میزان همکاری بیمار از 15 دقیقه تا 30 دقیقه می باشد. بیمار روی تخت معاینه دراز میکشد و یک کاتتر به قطر 3 میلی متر که بسیار هم قابل ارتجاع است از ناحیه مقعد بطول 8 سانتی متر وارد ناحیه مقعد می گردد و از بیمار خواسته می شود در مواقع معینی زور بزند یا فشار ناحیه مقعد را بالا ببرد. در زمان وارد کردن کاتتر از طریق مقعد، ممکن است به بیمار احساس ناخوشایندی دست دهد و حتی در صورت وجود بیماری احساس ناخوشایندی دست دهد و حتی در صورت وجود فیشر یا آبسه رکتوم، بسیار دردناک باشد.
این اقدام معمولا هیچ گونه عوارض برای بیمار ندارد و بیمار می تواند بلافاصله به کارهای روزانه خود بپردازد.به روز شده: : ۱۳۹۰/۳/۳ ۱۹:۰۵
چاپ صفحه ارسال به دوستان
برچسب‌ها: مانومتری، رکتوم